Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T19:18:16+01:00
Obraz, który opiszę został namalowany przez Michała Anioła i nosi nazwę ''Sąd ostateczny''. Dzieło to powstało w latach 1536-1541 i obecnie znajduje sie w Kaplicy Sykstyńskiej. Malowidlo to ma 13,7 metrów wysokosci i ok. 13,2 merty szerokosci.
Obraz ten nawiązuje do Biblii. Scena rozgrywa się w niebie, gdzie również można zauważyć część ziemi. w samym srodku dostrzegamy postać Jezusa, ktory, tak jak pozostali ludzie, przepełniony jest emocjami. Pod jego stopami wyraźnie widac grupę aniołów z trąbami. Towarzyszy mu również matka, która jako jedyna jest w pełnym stroju. Artysta umieścił tam również siebie. Św. Bartłomiej wyraźnie trzyma w lewej ręce skórę Michała Anioła, która została zdarta z niego podczas męczeńskich tortur. Obraz przedstawiony jest w sposób ponury. Panuje na nim mrok. Kompozycja jest dynamiczna, ponieważ można zauważyć na niej ruch oraz otwarta bo nie można określić końca przedstawionej sceny. Odnosi się wrażenie, jakby obraz był niedokonczony, urwany w połowie. Widać, że artysta obdarzony został wspaniałą wyobraźnią oraz talentem.
Obraz skomponowany przez Michała Anioła osobiście podoba mi się. Autor doskonale przedstawil nam sąd ostateczny, który na pewno kiedyś każdego z nas czeka. Mimo że kolory nie są żywe, może spodobać się każdemu.
1 1 1
2009-12-10T19:19:06+01:00
Środkowa część obrazu ukazuje nam wizję Czyśćca - miejsca ?postoju? dusz. Na środku stoi (prawdopodobnie) Archanioł Gabriel w błyszczącej, złotej zbroi. Trzyma on w ręku mosiężną wagę z uchwytem w kształcie krzyża. Służy ona do ważenia ludzkich uczynków ? tych dobrych i tych haniebnych. Anioł zachowuje powagę i jest spokojny, co widać po rysach jego twarzy. Przy nim latają trzy anioły z trąbami, co wg Apokalipsy Świętego Jana ma oznaczać koniec świata. W tle widać anioła walczącego z diabłem o duszę jednego z sądzonych. Na twarzy tego człowieka widać przerażenie. Zapewne dlatego, że boi się przegrania walki przez anioła i wstąpienia do piekła. Ludzie zbawieni z przerażeniem patrzą się na to, co dzieje się po stronie ludzi potępionych.
Po obu stronach Archanioła Gabriela znajdują się dwa miejsca, w które możemy pójść - Piekło oraz Niebo. Ci, którzy stoją po stronie Nieba, są spokojni. Wiedzą, że zasługują na życie wieczne w Raju, są pewni swych dobrych uczynków, wielu z nich ma dłonie złożone do modlitwy. Ludzie po stronie Piekła wpadają w panikę, próbują uciekać. Stoją powykrzywiani w potwornym bólu, a diabły bez skrupułów targają ich po ziemi. Gleba, na której stoi Archanioł, im bliżej strony piekielnej, staje się coraz mniej żyzna i w efekcie staje się skałą. Zaś po stronie dobra rośnie trawa.
Nad głową Gabriela czuwa Jezus Chrystus. Spowity jest czerwoną szatą - symbolem zwycięstwa, potęgi, królewskości, ofiary, poświęcenia, miłosierdzia i męczeństwa. Nad Jego głową widnieją trzy świetliste kręgi, symbolizujące Trójcę Świętą. Prawa ręka Jezusa uniesiona jest w geście błogosławieństwa, zaś lewa jest opuszczona. Siedzi On na tęczy, a pod nogami ma złotą kulę ziemską, co oznacza jego panowanie nad Światem i mieszkającymi na nim istotami. Przy jego głowie znajdują się dwie rzeczy ? biała lilia, symbol czystości i niewinności, ale również rozżarzony do czerwoności miecz, oznaczający karę boską, ukaranie za grzechy. Te dwa przedmioty wskazują drogę ? lilia do Nieba, a miecz do Piekła. Wokół Zbawiciela znajduje się dwunastu apostołów, aniołowie, a także Maryja i Jan Chrzciciel. Ponad ich głowami umieszczeni zostali aniołowie, trąbieniem ogłaszający chwałę Pana oraz zmartwychwstanie umarłych.
W niebie, po lewej stronie malowidła, zbawionych wita św. Piotr. W ręku trzyma wielki klucz do bram niebios. Tuż przed pierwszym schodkiem widać zieloną, świeżą trawę, wśród której widzimy kwiaty. Ludzie witani przez św. Piotra i anioły są szczęśliwi. Nowoprzybyli są witani przez śpiewających i grających na różnych instrumentach aniołów, spoglądających na nich z balkonów kolumn wejścia do Niebios. Bramy są bogato zdobione, wypełnione światłem, jasnością, symbolizującą Niebo. Są szeroko otwarte, a wszyscy, którzy już otrzymali szaty i zostali przywitani, mogą wejść do Królestwa Niebieskiego. Jest to miejsce jasne i wesołe, a część obrazu bardzo kolorowa.
Prawa część obrazu przedstawia najbardziej tajemniczą i przerażającą wizję - czeluści piekielnych. Czarne diabły z długimi ogonami strącają dusze potępionych do ognia przy pomocy wideł, odbierając potępieńcom wszelką godność, a ci palą się w jego płomieniach i cierpią męki - jest to kara za ciężkie grzechy. Mimika tych ludzi ukazuje lęk oraz cierpienie. W tle widać skały i bardzo ciemne chmury, a ponad ciałami unosi się siwy dym. Z góry anioł z trąbą obserwuje z przerażeniem męki dusz. Miejsce to jest bardzo ponure, napawające strachem. ;)))