Odpowiedzi

2009-12-10T20:09:35+01:00
Gelnica
Detva
Bratysława
Koszyce
Poprad
Skalica

Słowacja jako kraj słowiński ma podobną kulture do Polski.Walory przyrodnicze zachęcają turystów tak jak zabytki np.zamki z XVIIw. A na ddatek kuchnia jest podobna do naszej
Więc można ciekawie i tanio spędzić czas wolny.
20 4 20
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T20:24:29+01:00
Miasta które warto odwiedzić w Słowacji: » Bańska Bystrzyca
» Bardejowskie Kupele
» Bardejów
» Besenova
» Bratysława
» Humenne
» Kezmarok
» Koszyce
» Lewocza
» Liptowski Mikulasz
» Martin
» Martinské Hole
» Medzilaborce
» Michalovce
» Nitra
» Oravice
» Piestany
» Poprad
» Preszów
» Prievidza
» Rożnawa
» Rużomberok
» Slovenske Nove Mesto
» Słowacki Raj
» Smokowiec
» Snina
» Spiska Bella
» Spiska Nowa Wieś
» Stara Lubovna
» Stary smokovec
» Strbske Pleso
» Stropkov
» Svidnik
» Tatrzańska Łomnica
» Trenczyn
» Trnawa
» Turcianske Teplice
» Wyżne Rużbachy
» Zuberec
» Zvolen
» Żylina
» Ždiar
Dla czego w warto odwiedzic słowacje?

Słowacja to niewielki kraj leżący w Europie Środkowej, graniczący z Austrią, Czechami, Ukrainą, Węgrami oraz Polską. Słowacja leży nad Dunajem, nie posiada dostępu do morza. Jej stolicą jest Bratysława.


Słowacja to przede wszystkim góry, wokół nich koncentruje się więc cały rynek turystyczny. Znajdziemy tu jaskinie, średniowieczne twierdze, warownie i zamki, kąpieliska, uzdrowiska, wody termalne. Słowacja to również doskonała baza turystyczna, dobrze zagospodarowane szlaki górskie, ścieżki rowerowe, nowe pola golfowe i ciągle rozrastająca się infrastruktura do uprawiania narciarstwa i snowboardingu.

Państwo jest administracyjnie podzielone na osiem tzw. krajów: Bańskobystrzycki, Koszycki, Proszowski, Tarnawski, Bratysławski, Nitrzański, Tronczyński oraz Żyliński.

Jak już wspomniano w Słowacji dominują góry. Główne pasma górskie to Tatry, Mała i Wielka Fatra, Małe Karpaty i Rudawy Słowackie. Te najwyższe, Tatry, Słowacja dzieli z Polską. Najwyższy szczyt Słowacji – Gerlach ma wysokość 2665 m n.p.m.

Polaków nie trzeba przekonywać do odwiedzania naszych sąsiadów. Od kilkunastu lat przyjeżdżamy do Słowacji i korzystamy przede wszystkim z ciepłych źródeł o właściwościach leczniczych oraz górskich szlaków. Duża atrakcją Słowacji są jaskinie. Dwanaście w całym kraju udostępniono do zwiedzania, pięć z nich wpisanych jest na listę przyrodniczego dziedzictwa UNESCO.

Słowacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o przyrodę, stąd ogromna ilość obszarów chronionych w postaci aż dziewięciu Parków Narodowych. Oprócz nich w Słowacji występuje wiele parków krajobrazowych.

Doskonałe warunki przyrodnicze sprzyjają uprawianiu sportu. Oprócz świetnych warunków do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej Słowacja oferuje doskonałe zaplecze do gry w golfa (cztery profesjonalne pola golfowe), jazdy konnej, a nawet sportów ekstremalnych. Na terenach górskich rozwinęło się paralotniarstwo, a górskie rzeki idealne są na rafting.

Miejsca zabytkowe Słowacji to przede wszystkim zamki oraz zabytkowe miasteczka.

Słowacja inwestuje i odnawia urocze starówki miast, zamki i pałace. Słowacy utworzyli osiemnaście tzw. Miejskich Rezerwatów Zabytków. Obiekty, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: starówka Bańskiej Szczawnicy, Bardejova, wieś Vlkoliniec oraz ogromne (ponad 4 ha) ruiny Zamku Spiskiego.

Nie można pisać o Słowacji nie wspominając o jej stolicy, Bratysławie. Potężny Dunaj, niziny i wzgórza porośnięte zielonymi lasami stwarzają malownicze tło miasta, z którego nigdy nie jest zbyt daleko do natury. Bratysława jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami: na południu z Węgrami i na zachodzie z Austrią. Najważniejszym centrum historycznym miasta jest bratysławski zamek, którego tworzą 3 jednostki: średniowieczne miasto ograniczone systemem wałowym, areał zamku i podzamcze.

Kiedyś wjazd do miasta umożliwiały 4 bramy. Niestety, do dziś przetrwała jedynie Brama Michalska, prowadząca do dzielnicy Stare Miasto. Wart zobaczenia jest również rynek (Hlavne amnestie) z XVI-wieczną studnią, otoczony zabytkowymi budynkami oraz gotycka konkatedra św. Marcina czy ruiny zamku Devin.

Na koniec warto wspomnieć o typowej, słowackiej kuchni, która dość dobrze znana jest polskim turystom. Słynnego panierowanego sera z sosem tatarskim czy kluseczek z bryndzą i skwarkami nie trzeba reklamować. Dopełnieniem jest równie słynne słowackie piwo. Warto jednak wspomnieć, iż Słowacja ma spore tradycje winiarskie, które sięgają wczesnego średniowiecza. Winorośl uprawiana jest w Małych Karpatach, okolicach rzeki Nitra oraz na południu kraju gdzie powstaje słynny tokaj.

Jeszcze jednym atutem Słowacji jest jej klimat, typowo górski, ale na nizinach umiarkowany i ciepły. Dzięki temu Słowacja jest warta odwiedzenia zarówno zimą, można wówczas korzystać z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, jak i latem, ze względu na góry, zabytki czy sport.

Najważniejszą zaletą Słowacji jest to, że ze względu na bliskie sąsiedztwo jest idealnym miejscem na wakacje, długi weekend czy krótką wyprawę z rodziną lub przyjaciółmi.

9 4 9