Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T20:21:57+01:00
Jest to kłąb kciuka- przylega do tzw. garstka, śródręcza, który za pomocą nadgarstka łączy się z przedramieniem.
1 5 1
  • Użytkownik Zadane
2009-12-10T20:23:55+01:00
Kciuk, pierwszy palec ręki, dwuczłonowy w odróżnieniu od pozostałych palców u człowieka, o dużej ruchomości, przeciwstawny w stosunku do pozostałych palców, warunkuje dużą chwytność ręki. Zginanie ręki i kciuka. Niewielkie odwodzenie ręki.

Kościec kciuka człowieka składa się z dwóch paliczków -- składa się z dwóch, a nie trzech paliczków - w tym podobny jest do palucha stopy.

Ważną bardzo rolę odgrywa tu mięsień zginający kciuk. Położony bocznie od mięśnia zginacza głębokiego placów w trzeciej warstwie zginaczy przedramienia. Przyczep znajduje się na powierzchni przedniej kości promieniowej oraz na przylegającym fragmencie błony międzykostnej, pomiędzy przyczepem mięśnia nawrotnego czworobocznego i mięśnia odwracacza. Długie płaskie ścięgno przechodzi przez boczną część kanału nadgarstka, we własnej pochewce maziowej, następnie w obrębie kłębu między dwoma mięśniami zginacza krótkiego kciuka, łączy się z podstawą paliczka kciuka. Przed wejściem ścięgna do kanału nadgarstka na powierzchni mięśnia przebiega tętnica promieniowa. W tym miejscu wyczuwa się jej tętno.
Mięsień ten występuje jako samodzielny zginacz tylko u człowieka. U innych naczelnych połączony jest ze zginaczem głębokim palców
2009-12-10T21:01:03+01:00
Nie wiem czy to jest dobrze ale może obżerze sercowate