Referat na temat Ameb. nie za długi bo musze sie na pamiec nauczyc..czyli tak 2 strony A4,,krótko najwazniejsze informacje i nie z neta bo patrzyłem .i nie tylko na 1 stronie ale tez i na 10 i 20 itd:P
bardzo dua nagroda 63 pkt warto
na dzis do 22:D:D

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-11T11:10:41+01:00

Są z rodziny Amoebidae ,żyją w środowisku wodnym w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, jeziorach, stawach jako pasożyty.Domena ameby to jądrowce ,typ Amoebozoa,podtyp Rhizopoda,klasa Lobosea,rząd Euamoebida.Ich królestwo protisty ,w cyklu życiowym występuje jedynie dominuje postać pełzakowata.Gatunki różnią się trochę sposobem poruszania się. U niektórych wysuwane jest tylko jedno pseudopodium, u innych kilka. Ruch powodowany jest przepływem cytoplazmy zmieniającej stan skupienia (zol-żel) i zmianami w cytoszkielecie.W cytoplazmie można wyrożnić dwie warstwy: endoplazmę i ektoplazmę.Skóra jest wprawiana w ruch poprzez własne kurczenie się i rozszerzanie oraz dzięki wbudowanym elementom w kształcie pierścienia, które także mają zdolność do kurczenia i rozszerzania się.Ich skóra jest wytworzona z żelopodobnej substancji - ektoplazmu, zaś wewnątrz znajduje się ciekły endoplazm.U niektórych gatunków występują mitochondria, różne kryształy i cząstki materiałów zapasowych, w cytoplazmie ameb mogą żyć zoochlorelle, czyli endosymbiotyczne bakterie lub glony, nadające komórce szare lub zielone zabarwienie.Niektóre gatunki występują w przewodzie pokarmowym bezkręgowców i kręgowców - jedne są nieszkodliwe, inne chorobotwórcze.Amebioza ,objawem zazwyczaj są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, bóle, niekiedy kolka, zaparcia na przemian z biegunkami, może nastąpić spadek odporności, częste infekcje, wysypki alergiczne-trądzik.
Potencjalnym źródłem zarażenia amebami są niedogotowane lub surowe warzywa pochodzące z upraw nawożonych ludzkimi fekaliami.
2009-12-11T13:08:24+01:00
Ameby
to typ
pierwotniaków obejmujący ok.11,5tys kosmopolitycznych gatunków.
najważniejsze z nich to ;ameba odmieniec,pełzak okrężnicy
pełzak czerwonki.
żyją w wodzie, wilgotnej ziemi,są pasożytami ssaków
.ich ciała są pozbawione skorupki i maja kształt zmienny;
poruszają się dzięki nibynóżkom.
Pierwotniak ten przyswaja sobie pokarm ze środowiska zewnętrznego w ten sposób, że otacza drobinki pokarmu i wchłania go do cytoplazmy.