Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T20:42:25+01:00
Leonardo da Vinci- "Madonna wśród skał"
"Madonna śród skał" to jeden z wielu najbardziej znanych obrazów żyjącego w latach 1452-1519 włoskiego malarza, rzeźbiarza, architekta i inżyniera- Leonarda da Vinci. Tworzył on obrazy o tematyce biblijnej, malował portrety.
W centralnej części dzieła znajduje się Madonna ubrana w czarną suknię, przy niej są dwaj mali, nadzy chłopcy. Jeden z nich się modli. Obok Madonny jest młoda kobieta. Na tym obrazie przed głównymi postaciami i za nimi widać roślinność, która rośnie na skałach. Na dole widać ciemna otchłań, co sprawia wrażenie jakby osoby na obrazie siedział na krawędzi urwiska. W tle widać wznoszące się skały.
Na obrazie dominują kolory ciemne, głownie czarne. Jedynie ciała postaci są jasne, czerwony płaszcz kobiety siedzącej przy Madonnie i rozmyte promienie słońca w dali, za skałami. Skały i roślinność mają szary, przerażający kolor.
Na obrazie "Madonna wśród skał" panuje smutna atmosfera. Madonna jest przygnębiona, być może po stracie swojego syna Jezusa. O jej żałobie świadczyć może czarną suknia, w którą jest ubrana.
Obraz Leonarda da Vinci "Madonna wśród skał" został namalowany farbami olejnymi na desce. Znajduje się w muzeum w Luwrze, w Paryżu.