Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T21:07:10+01:00
Rewolucja francuska wybuchła 14.07.1789r
w tym okresie we Francji społeczeństwo było podzielone na 3 stany:duchowieństwo,arystokraci i chłopi.
w tym czasie utworzyła sie nowa grupa (a raczej z grupy chłopów zaliczani do niej było takze mieszczaństwo ) burżuazja bogate mieszczaństwo było czasami bogatsze od szlachty ale nie miało zadnych praw..było uwazane za miejszosc która neima nic do powiedzenia..rewolucja francuska jest to bunt burzuazji która walczy o swoje prawa i prawa do władzy...pod czas Stanów Generalnych Ludwik 16 chce je odwolac poniewaz nie spodziewał sie ze 3 stan tak zaciekle chce dopiac swego lud francuski rusza na bastylie równo wtedy gdzy ludwik wysyła wojsko francuzi zdobywaja bastylie (wiezienie polityczne)
3 stan okresla sie Zgromadzeniem narodowym powstaje wtedy deklaracja praw czlowieka i obywatela ..zostaje zmieniona wladza na monarchie konstytucyjna (trójpodział władzy,wladza krola jest ograniczona)ludwik 16 zostaje ogloszony zdrajca i zostaje zabity nie ma krola..zostaje zmienony ustroj na republike zostają palone kościoły katedry (poniewaz wladze obejmuja jakobini)

zaczeto scinac ludzi na gilotynie zginoł król i szlachta około 17 tys. ludzi zostalo w taki spoob zabitych.podczas rzadów jakobinow zmieniono tradycje dni tygodnia zlikwidowano swieta katolickie2.bo Bostonu została przywieziona statkiem herbata na znak protestu (poniewaz non stop król podnosił ceny na towary)bostończycy wyrzucili cała herbate do morza....
4 4 4
2009-12-10T21:07:58+01:00
W 1789 roku społeczeństwo francji zbuntowało się przeciwko absolutnej władzy króla oraz przywilejom szlachty i duchowieństwa. lud paryski 14 lipca 1789r. zdobyłszturmem Bastylię, twierdzę będącą symbolem starego porządku.
wydarzenie to rozpoczęło rewolucję,czyli gwałtowne przemiany,które doprowadziły do całkowitego przekształcenia ustroju państwa francuskiego.
na początku rewolucji przedstawicielstwo społeczeństwa uchwaliło Deklarację praw człowieka i obywatela. uznano w niej prawo każdego człowieka do wolności i własności oraz prawa oporu przeciwko złym rządą. Zniesiono przywileje szlachty i duchowieństwa, wprowadzając zasadę równości ludzi wobec prawa. Nowy ustrój państwa określono w uchwalonej konstytucji.
Utrzymano jednak króla, ale jego władzę ograniczono. monarcha nie mógł już dowolnie ustanawiać praw, lecz podlegał przepisom konstytucji.
Ludwik XVI, król francji, nie pogodził się ze zmianami i próbował przywrócić dawny ustrój. uznano go jednak za zdrajcę narodu i ścięto. Nowego władcy na tron nie powołano, a francję ogłoszono republiką.
4 4 4
2009-12-10T21:07:59+01:00
Boston Tea Party (bostońskie picie herbatki) grudzien 1773 r. członkowie organizacji patriotycznej (synowie wolnosci) wdzieraja sie na statek i niszca jego ladunek wrzucajac herbate do wody .
Rewolucja francuska 1789-1799, Wielka Rewolucja Francuska, okres rozruchów, powstań i zamachów stanu, które doprowadziły do upadku monarchii i ustroju stanowego we Francji. Bezpośrednią przyczyną był kryzys finansowy państwa, pośrednią rozwój racjonalistycznej filozofii Oświecenia i związane z nią aspiracje polityczne stanu trzeciego (głównie burżuazji i mieszczaństwa).
4 4 4