Mam prośbę. Mamy teraz na polskim analizę składniową wypowiedzeń wielokrotnie złożonych i nie bardzo wiem o co w tym chodzi. Możliwe że będzie z tego kartkówka lub pytanko, dlatego chciałabym żeby ktoś mi ładnie wyjaśnił jak się robi te wykresy, podkreśla części mowy, nazywa zdania itd itp. Byłabym bardzo wdzięczna :]
A oto przykładowe zdanie do rozwiązania: Główne siedzenie wysłano barwnym, strzyżonym dywanem, który zazwyczaj wisiał nad łóżkiem pani i około pierwszej z południa wśród powszechnego płaczu wymuszono. - mieliśmy to na lekcji ale nie zdążyliśmy zrobić :p

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T03:09:25+01:00
Aby sporządzić tego typu wykres musisz najpierw w zdaniu wykreślić jako rzecz pierwszą części zdania: podmiot i orzeczenie. Czyli o jakim przedmiocie, czy osobie mówi zdanie i co się z nim dzieje, czy co robi.

W każdej części zdania - nadrzędnej czy podrzędnej - musisz je zaznaczyć - podmiot pojedynczą, orzeczenie podwójną linią. Pamiętaj, aby ponumerować części zdania.

Następnie powinnaś określić stosunek poszczególnych części zdań wobec siebie. Jeśli jakieś zdanie opisuje drugie jest względem niego podrzędne. Część podrzędna zdania zaczyna się od zaimków np. który, jaki, kiedy, od które, pomimo czego itd.
Zdania są względem siebie równorzędne, kiedy ranga orzeczeń jest tak samo ważna dla sensu zdania, nie opisują się wzajemnie, ale uzupełniają. Zdania równorzędne są połączone spójnikami, np. i, lub, albo, a, bo.

W zdaniach wielokrotnie złożonych musisz określić, które złożenie opisuje inne. W Twoim zdaniu wygląda to tak:

Główne siedzenie wysłano barwnym, strzyżonym dywanem,¹ który zazwyczaj wisiał nad łóżkiem pani² i około pierwszej z południa wśród powszechnego płaczu wymuszono³.

Część składniowa: który zazwyczaj wisiał nad łóżkiem pani, opisuje poprzednią część, więc jest podrzędne. Następnie: i około pierwszej z południa wśród powszechnego płaczu wymuszono. Jest kontynuacją pierwszego członu, więc jest względem niego równorzędny.

Wykres będzie wyglądał następująco:

__1___ __3__
: :
:__2___:

Taki układ nazywamy zdaniem równorzędnym łącznym z wtrąceniem.

Polecam Ci doczytać: Rodzaje zdań złożonych ;)
Powodzenia :)
1 5 1