1.znaczenie lasów równikowych dla człowieka i w przyrodzie
2.jakie konsekwencje dla ziemi niesie wycinanie lasów równikowych
3. znani polacy w ameryce

I prosze zeby to nie bylo w jednym zdaniu odpowiedziane na jedno pytanie tylko tak w 5-6 zdaniach na jedno pytanie z gory dziekuje.

2

Odpowiedzi

2009-12-10T21:00:35+01:00
Lasy równikowe są tzw. zielonymi płucami Ziemi, ponieważ to one przetwarzają najwięcej dwutlenku węgla w tlen.

Jeśli człowiek nie przestanie wycinać lasów równikowych ilość dwutlenku węgla w wdychanym powietrzu wzrośnie, przez co dziura ozonowa będzie się powiększać a lodowce będą topnieć bo będzie trwać globalne ocieplenie zaleje całą Ziemię.

Bolesław Wierzbiński, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Puławski, Włodzimierz Krzyżanowski.
30 4 30
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T21:08:36+01:00
W 5-6 zdaniach to będzie tak:

1) Lasy równikowe są bardzo ważnym elementem przyrody, ponieważ, jako że są to ogromne powierzchnie, wyrównują one bilans dwutlenku węgla w przyrodzie, którego nadmiar w atmosferze może prowadzić do globalnego ocieplenia. Dla człowieka jest dodatkowo źródłem surowców naturalnych - przede wszystkim drewna.
2) Wycinanie lasów prowadzi do podniesienia się ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a przez to do globalnego podniesienia temperatury powietrza na Ziemi. Prowadzi także do wyginięcia wielu gatunków roślin i zwierząt, żyjących jedynie w warunkach tropikalnych.
3) Znani Polacy w Ameryce:
- Ernest Malinowski, polski inżynier - twórca linii kolejowej w Peru, w roku 2000 na przełęczy Ticlio w Andach postawiono pomnik ku jego pamięci
- Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski - wojna o niepodległość USA
- Roman Polański - reżyser filmowy
51 4 51