Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T21:05:10+01:00
Najważniejszymi składnikami soku żołądkowego są kwas solny i pepsyna.
Wydzielanie kwasu utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie w warunkach spoczynkowych – na czczo. Natomiast spożycie pokarmu powoduje gwałtowny wzrost wydzielania trawiennego. W zależności od rodzaju pokarmu utrzymuje się on przez 4 do 8 godzin. Jest go tak dużo, że sok żołądkowy jest najbardziej kwaśnym płynem w ustroju o pH od 1 do 2.
Kwas solny ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze.
Kwas ten chroni przed dostaniem się do organizmu groźnych drobnoustrojów. Wykazuje bezpośrednie działanie trawiące, rozkładając niektóre wiązania chemiczne substancji wielkocząsteczkowych. Kwas solny, a właściwie niskie pH spowodowane jego obecnością, powoduje też uczynnienie enzymów trawiennych.
Pepsyna
- to enzym, a właściwie grupa enzymów trawiących w żołądku spożywane substancje białkowe. Pepsynę wydzielają gruczoły żołądkowe w postaci nieczynnej – pepsynogenu i dopiero w kwaśnym środowisku soku żołądkowego dochodzi do aktywacji enzymu. Rozkłada on spożyte białka na drobne fragmenty, nazywane peptydami, i pojedyncze aminokwasy.
# zaburzenia funckcji dolnego zwieracza przełyku - Zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku (okrężny mięśień położony przy ujściu przełyku do żołądka) polegające na zbyt słabym skurczu lub zbyt częstym rozkurczaniu się mogą doprowadzać do zwracania do przełyku zawartości żołądka.
# zaburzenia motoryki przełyku - Zaburzenia oczyszczania się przełyku dzięki jego ruchom perystaltycznym powodują, że dostające się do niego kwas i enzymy działają silniej i dłużej.
# zaburzenia opróżniania żołądkowego - Zaburzenia opróżniania żołądka powodują, że staje się on przeciążony pokarmem, co sprzyja wystąpieniu zgagi lub odbijania.
# przepuklinę rozworu przełykowego przepony - Przedostawanie się części żołądka ponad przeponę, do klatki piersiowej przez otwór w przeponie powoduje, że dolny zwieracz przełyku pracuje mniej efektywnie a ponadto przełyk gorzej się opróżnia.
# niedobór wydzielania śliny - niedobór wydzielania śliny nie działa silnie zobojętniająco na kwaśną treść żołądkową.
# leki - Niektóre leki, zwłaszcza stosowane u chorych z nadciśnieniem tętniczym i chorobą niedokrwienną serca, mogą zaburzać pracę dolnego zwieracza przełyku lub zwalniać oczyszczanie przełyku.

mam nadzieje ze pomoglam :)))
1 5 1