Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T22:24:05+01:00
Układ oddechowy składa się z wielu organów, które doprowadzają powietrze do płuc. Do organizmu ludzkiego powietrze dostaje się przez nozdrza, gdzie dzięki znajdującym się w nich włoskach i silnie ukrwionej błonie nosowej jest filtrowane, ogrzewane i nawilżane. Następnie powietrze opuszcza nozdrza przez umiejscowione za językiem gardło i przedostaje się przez krtań i tchawicę do drzewa oskrzelowego. We wnętrzu krtani znajdują się więzadła głosowe. Między krtanią i gardłem umiejscowiona jest nagłośnia - fałd zapobiegający przedostawaniu się pożywienia do płuc. Za krtanią znajduje się zbudowana z pierścieni chrzęstnych tchawica, której zadaniem jest doprowadzanie powietrza do płuc. We wnęce płucnej tchawica dzieli się na dwa odgałęzienia zwane oskrzelami. Każde z dwóch odgałęzień prowadzi do jednego z płuc, gdzie rozgałęzia się dalej, tworząc oskrzeliki i pęcherzyki. Tu dzięki naczyniom włosowatym i cienkim ściankom pęcherzyków płucnych powietrze jest wzbogacane w tlen. Aż do poziomu pęcherzyków zadaniem drzewa oskrzelowego jest doprowadzanie powietrza do płuc; w pęcherzykach odbywa się natomiast wymiana gazowa.

Wraz z powietrzem do ludzkiego organizmu przedostają się ciała obce. Zwykle są one natychmiast eliminowane.

Dzięki zawirowaniom powietrza w górnych drogach oddechowych przylepiają się one do błony śluzowej nosa, skąd dzięki ruchom włosków umiejscowionych na ścianach jamy nosowej wydalane są na zewnątrz. Podczas wdychania substancji drażniących i zbyt dużych cząsteczek nagłośnia odruchowo zamyka się i dochodzi do typowego kaszlu.

Oddychanie jest procesem automatycznym, co oznacza, że zachodzi bez naszej woli. Ośrodki nerwowe wysyłają impulsy do mięśni, przepony i płuc. Ludzki układ oddechowy wymienia ok. 8 l powietrza w ciągu minuty, a w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego nawet do 200 l.

2009-12-10T22:26:07+01:00
Powietrze z tlenem przechodzi przez nozdrza i jame ustną, nastepnie przez krtań, tchawice, dostaje się do oskrzeli, przechodzi do płuc, a na końcu znajduje isę w pęcherzykach płucnych, w których zachodzi wymiana tlenu i dwutlenku węglą. Ten natomiast wydostaje się z organizmu tą samą drogą. Duże znaczenie ma przepona, która wspomaga ten proces i dzieki której możliwe jest pobieranie wiekszej ilości powietrza. Rzebra natomiast, szczególnie znajdujące się na samym dole są ruchome, zwiekszona zwiększona jest pojemność płuc.
Tyle powinno na razie wystarczyć xd