Odpowiedzi

2009-12-11T15:07:18+01:00
Dzisiaj gościem mojego wywiadu jest król Hammurabi - twórca pierwszego w historii kodeksu, tym samym pierwszego spisanego w dziejach cywilizacji prawa. Wtedy jeszcze pismem klinowym na glinianych tabliczkach. Dziś prawo jak i cały świat posunęło się dalece do przodu...

Ty: - Dzień dobry.
Hammurabi: - Dzień dobry.
- Co Jego Królewską Mość skłoniło do spisania istniejących praw na tabliczkach?
- Aby nasze państwo mogło funkcjonować poprawnie należało prawa opublikować - w jednej formie. Należało to zrobić, żeby uniknąć nieporozumień, żeby było jednoznaczne, co czeka kogoś za złamanie obowiązującego prawa. Spisanie reguł pozwala uświadomić społeczeństwo, co dokladnie można, czego nie można.
- Niektóre przepisy są bardzo restrykcyjne "oko za oko, ząb za ząb". Czy było to konieczne?
- Tak, czasy były zupełnie inne. Trzeba było ludziom uświadomić, że jeśli wyrządzą komuś jakąś krzywdę - taka sama krzywda stanie się im. Nikt nie tego nie chce, myślę, że dzięki temu uniknęliśmy wielu zbrodni.
- Dziękuję za wywiad.
- Dziękuję.

Naszym gościem był król Hammurabi. Prawo przez wiele lat zmieniło się, nie jest już tym, czym bylo w czasach starożytnych, ale pewnym jest, że gdyby nie Kodeks Hammurabiego postęp cywilizacji mógłby się opóźnić o wiele lat.