Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T17:47:48+01:00
Starożytna Grecja (Hellada) to niewielka kraina odizolowanych od siebie ustrojem panstw-miast. Państwa te rządziły się własnymi prawami, rywalizowały i toczyły ze sobą wojny, strzegąc własnej niezależności. Nigdy nie połączyły się w jedno państwo.
Mimo tych wszystkich sprzeczności, starożytni Grecy rozprzestrzenili swoją kulturę, naukę i język na obszar całego ówczesnego świata śródziemnomorskiego. Gdy Grecja upadła i stała się prowincją rzymską to właśnie ona zwyciężyła gdyż podbiła Rzym kulturą i religią. Nauka współczesna, kultura, filozofia, sięga swymi korzeniami starożytnej Hellady i jest spuścizna osiągnięć Greków.
W naszym współczesnym świecie wiele państw to państwa demokratyczne, oparte na systemie politycznym zapoczątkowanym i wprowadzonym w życie właśnie przez Greków w Atenach. Późniejsze reformy społeczne, gospodarcze i ustroje przeprowadzane przez Solona, później zaś reformy Klejstenesa zmierzające do udoskonalenia systemu demokratycznego, są dowodami na to, że ustrój polityczny może podlegać zmianom dla dobra państwa i społeczeństwa. ;)
3 4 3