Na czym Polega martylorogia polakow skazana w III czesci Dziadow? Udziel szczegolowej odpowiedzi siegajac do przedmowy autora, sceny I, VII i VIII.
Cz Wszyscy wiezniowieprzedstawieni w scenie I wiedza o co sa oskarzeni?
Czego za sceny I oraz przedmowy autora dowiadujemy sie o rosyjskim sadownictwie?
Jak obchodzono sie z aresztowanymi (z mlodzieza szkolna, z Tomaszem Zanem, z Rollinsonem, z Cichowskim)????

Oraz charakterystyka Tomasza Zana, Rollinsona i Cichowskiego??


NIE CHCE OPDOWIEDZI Z INTERNETU !!! NAPISANE PRACE BEDE SPRAWDZAC CZY TO SAMO JEST W NECIE !! INACZEJ SPAM !

Dzieki:**

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T17:12:34+01:00
Martylorogi- cierpienia narodu polskiego. Ciechowski został uwieziony w więzieniu, upozorowano samobojstwo, jego żona myslala ze nie zyje. W wiezieniu pojono go opium. Gdy wyszedl na wolnosc juz nie byl tym samym czlowiekiem. Ciagle się bał, nie kontaktował się z ludzmi. Więzienie zniszczylo go fizycznie i psychicznie. Rollison jest uwięziony, chciano wyrzucic go z okna, mowiac ze to samobojstwo. Matka nie wie co sie z nim dzieje, idzie do Senatora, lecz ten nie udziela jej żadnych informacji. Jest obojętny na krzywde kobiety i jej syna. Nie przekonują go nawet argumenty, ze pani Rollison jest niewidoma, a syn był jej "okiem" i utrzymywał ją, bez niego nie może sobie poradzić. Innym przykładem jest Janczewski, który pod wpływem cierpienia z więzieniu "poczerniał, schudł, ale wyszlachetniał". Podczas wywozu ludzi kibitkami na syberie, zdjął czapkę i chcąc pokazać zebranym (ludziom ktorzy wyszli z kosciola) ze jest silny i aby oni tez nie tracili nadziei krzyknął "jeszcze polska nie zginęła!" Nawet dzieci traktowane są przez włądze carskie w sposób bestialski. 10 letni chlopiec ma przywiazany do nogi gruby łańcuch, ktory jest ciezki dla dorosłego,a co dopiero dla dziecka... Rosjanie nie mają litości dla NIKOGO. Priorytetem senatora jest przypodobać sie Nowosilcowowi, nie liczy sie dla niego ludzkie życie, jest bezwzględnym egoistą.
Więźniowie nie wiedzą o co są oskarżeni, zabierani są z pola, z domu. Przepadają bez wieści, rodzina nie wie co sie z nimi dzieje.
Jak traktuje sie więzniow?
Więźniowie mają okna zabite deskami- nie wiedzą nawet jaka jest pora dnia. Sa karmieni specyfikami, od których zapachu zdychają robaki. Po takich posiłkach więźniowie chorują. Więzniowie są bici, pozoruje się samobojstwa. Siedza w osobnych celach. Jedynie w wigilę kapral- polak pozwolił im się zgromadzic w jednej celi.
2 4 2