Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-11T17:12:02+01:00
Tarcie jest bardzo powszechne w technice, oraz przyrodzie. Jest ono przede wszystkim potrzebne do poruszania się ciał, oraz istot żywych, bowiem siły tarcia powstrzymują nas od upadku i m.in możemy też poruszać się do przodu.
Wszystkie ciała poruszając się napotykają opór ruchu ze strony środowiska, w którym sie poruszają. Tarciem możemy nazwać opór powietrza, opór wody, jednej powierzni przesuwającej się po drugiej, w tych przypadkach następuje opór, który możemy nazwac tarciem.
Tarcie to siły oporu ruchu przechodzące od oporu położenia, środowiska.
Możemy wyróżnić tarcie statyczne, gdy wprawiamy w ruch ciało znajdujące sie w spoczynku, oraz dynamiczne, gdy zmieniamy prędkość, z którą ciało się porusza.
Pozytywne przykłady tarcia: w budowie hamulców, również w całym funkcjonowaniu całego mechanizmu auta, w szlifowaniu kamieni szlachetnych, w zapalniczce, w instrumentach smyczkowych. W przestrzeni kosmicznej nie ma powietrza, więc nie ma siły opru (tarcia). Pojazdy kosmiczne poruszają się ruchem jednostajnym, używając silników tylko wtedy, gdy chcą zmienić kierunek.
Tarcie jest często zjawiskiem niepożądanym, ponieważ może powodować zniszczenia elementów urządzeń mechanicznych poprze opory ruchu. Aby zmniejszyć tarcie możemy zastosować na daną powierzchnie smar. Kolejną metodą na zmniejszanie oporów ruchu jest konstrukcja aerodynamiczna, czyli opływowa. Kształt aerodynamiczny możemy zaobserwować w sporcie: u kolarzy (kaski mają kształt głowy ptaka), u skoczków narciarskich (ich kostiumy uszyte są ze specjalnego sylikonu), w motoryzacji np. w autach wykorzystuje się konstrukcję aerodynamiczną by mogło osiągać większe prędkości.
Tarcie jest bardzo ważne w życiu człowieka. Może mieć pozytywny, jak i negatywny wpływ. Jednakże wszystkie poruszające się ciała napotykają na opory ruchu i tarcia.


dasz najlepsza?
2 5 2