Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T18:09:23+01:00
Czy prawdy moralne z Dziadów cz II sprawdzają się w dzisiejszych czasach

W części II dramatu Adama Mickiewicza "Dziady" przez przedstawienie trzech różnych duchów przedstawiony trzy prawdy moralne, które określają człowieka w świecie. Postaram się przedstawić je przedstawić i omówić.

Pierwsza dotyczy duchów dzieci. Józio i Rózia nie mogą zaznać zbawienia w Niebie, ponieważ jako dzieci nigdy nie zaznały cierpienia. Dla człowieka jest to bolesna prawda: człowiek od narodzin aż do śmierci jest skazany na cierpienie. Cierpi z całkowicie różnych powodów, lecz właśnie to cierpienie, to że w momentach skrajnych może zastanowić się nad sobą, nad życiem, nad tym, co go spotkało czyni go człowiekiem i odróżnia od zwierząt. Ktoś kto nigdy nie cierpiał, nie posiada tego namysłu.
Druga prawda moralna mówi, że ten, kto nigdy nie współczuł, nie litował się nad innymi ludźmi, nie może doznać zbawienia. Odnosi się to do historii pana, który nigdy był bezlitosny wobec swoich poddanych. Kolejną cechą, która określa człowieka jest współczucie, chęć pomagania innym, czasem nawet poprzez odrzucenie własnych problemów chęć czynienia dobra. Jest to dla ludzi cecha charakterystyczna - zwierzęta nad sobą się nie litują.
Ostatnia prawda moralna odnosi się do historii Zosi. Mówi ona, że uczuciem, które określa człowieka jest uczucie miłości. Ten, kto nigdy nie kochał nie jest do końca człowiekiem, bo jest to uczucie najważniejsze w życiu człowieka, nadające mu sens i smak. Zosia z "Dziadów" odrzucając miłość odrzuciła także pełnię człowieczeństwa.

W "Dziadach" cz.II Mickiewicza w niezwykły sposób zostały przedstawione uczucia ludzkie, których brak może poddawać w wątpliwość z pewnością dobroć, ale i ludzkość osób, które ich nie posiadają. Człowiek żyje, aby cierpieć, aby współczuć, aby kochać... Moim zdaniem są to prawdy ponadczasowe - nie tylko sprawdzające się w dzisiejszych czasach, ale w każdych.
5 5 5