Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T19:19:04+01:00
York – miasto w północnej Anglii w hrabstwie North Yorkshire, powstałe u zbiegu rzek Ouse i Foss. Liczba mieszkańców (w jednostce administracyjnej 182 tys. City of York (2002)).

York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu, a do XIX wieku było największym miastem w północnej Anglii. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, aby zobaczyć średniowieczne budowle, w których przeplatają się ślady wikingów i Rzymian.

Eboracum, czyli York, był dla Rzymian główną bazą militarną. W 211 zmarł tu cesarz Septymiusz Sewer, a w 306 Konstancjusz I Chlorus, który był ojcem Konstantyna I Wielkiego. W Yorku również Konstantyn I Wielki został obwołany cesarzem przez swoje wojska (306).

Armia Wikingów zdobyła York w 866, a w 876 Wikingowie osiedlili się na stałe w okolicach Yorkshire. Królowie Wikingów rządzili tym obszarem, nazwanym przez nich Jorvik, przez prawie sto lat. W 954 ostatni król wikingów – Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielone do jednoczącej się Anglii.

Katedra w Yorku jest największą średniowieczną katedrą w Anglii i dominuje nad miastem.

W mieście znajdują się dwa uniwersytety – University of York i York St John University.

York jest również znany z dużej liczby pubów. Mówi się nawet, że każdego dnia roku można iść do innego pubu, a z każdego punktu miasta w obrębie murów można zobaczyć przynajmniej jeden pub i przynajmniej jeden kościół.

Miasto często nękają powodzie, mimo obszernych (ale nie zawsze efektywnych) zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
1 5 1