Chciałabym, żeby ktoś napisał mi charakterystykę porównawczą Aliny i Balladyny z dramatu Słowackiego. Prosiłabym o napisanie jej samemu, a nie ściągnięcie jej z neta, ponieważ tam są niedokładne i nie są to charakterystyki.

Bardzo pilne!
Z góry dziękuję;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T19:58:54+01:00
Balladyna, tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego, z pewnością należy do postaci negatywnych, w przeciwieństwie do jej młodszej siostry Aliny, która jest osobą nacechowaną pozytywnie. Obie dziewczyny wychowywane przez matkę dorastały w ubogiej chacie w lesie.

Alina to rumiana, niebieskooka blondynka z zaplecionym długim warkoczem. Natomiast Balladyna ze swoimi czarnymi oczami, ciemnymi włosami i śnieżnobiałą cerą była zupełnym przeciwieństwem siostry. Kontrast stanowiły także cechy ich charakteru. Młodsza dziewczyna była zawsze roześmiana, szlachetna i pomocna. Jej łatwowierność i bycie podporządkowanym powodowało, że Balladyna nierzadko ją wykorzystywała. Altruistyczna propozycja oddania siostrze malin, idealnie obrazuje usposobienie Aliny. Kierowała się dobrem najbliższych, stawiała ich szczęście nad swoim. Balladyna myślała tylko o sobie, dążyła ?po trupach do celu?, do czego wykorzystywała swoją rodzinę. Nie rozumiała tego, że inni też mają potrzeby, a nawet szczególnie się tym nie przejmowała. Jej jedynymi aspiracjami w życiu były władza i majątek, co w wielu sytuacjach prowadziło do haniebnych postępków. Zazdrosna o siostrę, morduje ją i kradnie jej maliny, zwyciężając tym samym, co prowadzi do ożenku z Kirkorem. Później już nie cofnęła się przed zbrodnią, zabijając nawet własną matkę. Pod naciskiem ludu wydaje wyrok na zbrodniarzy, którzy uśmiercili jej najbliższych i ginie od uderzenia pioruna. Postać Balladyny obrazuje wiele osób żyjących współcześnie, które nie cofną się przed niczym dla zdobycia władzy.