Odpowiedzi

2009-12-11T20:53:08+01:00
Opisuję obraz Jacques'a-Louis Davida pt. "Porzysięga Horacjuszy" Obraz powstał w 1784 roku. Namalowany jest olejem na płótnie.
Jest to kompozycja zamknięta. Autor użył ciemnych i jasnych barw (głównie ciepłych) wykorzystując grę światła. Obraz przedstawia braci, którzy prysęgają walczyć dla ojczyzny, której dobro będą stawiać ponad swoje życie. Kobiety są smutne, bo wiedzą, że z tej wojny bracia mogą nie wrócić. Jest to symbol rewolucji.
Uważam, że ten obraz został namalowany bardzo dokładnie. Autor przemyślał swoje działanie, wykazał ię dokładnością, jak i talentem.
8 4 8
2009-12-11T22:13:39+01:00
Przysięga Horacjuszy - obraz francuskiego malarza Jacques'a-Louis Davida z 1784 roku.

Jest to obraz o bardzo dokładnie przemyślanej kompozycji zamkniętej. Znajdujące się w tle trzy łuki arkadowe, sprawiają, że jest on podzielony na wyraźne trzy pionowe części. W każdej z nich umieszczone są postacie. W części lewej znajduje się trzech młodych, uzbrojonych mężczyzn. Stoją oni obok siebie, w wykroku, wszyscy wyciągają po jednej ręce w stronę starszego od nich mężczyzny, stojącego w środkowej części dzieła. On również stoi w wykroku, a w wyciągniętych w stronę młodzieńców rękach trzyma trzy miecze. Grupę w prawej części obrazu stanowią trzy kobiety i dwójka dzieci, obejmowanych przez jedną z nich. Są one wyraźnie pogrążone w smutku, rozpaczy. Wszystkie postacie ubrane są w stroje rodem ze starożytnego Rzymu. Punktem ogniskowym kompozycji jest miejsce, w którym stykają się wyciągnięte dłonie mężczyzn i miecze.

Do oddania iluzji przestrzeni wykorzystana została perspektywa linearna (zobacz też: perspektywa). Całość jest bardzo realistyczna, a podstawą dzieła jest bardzo dokładny rysunek. Obraz namalowany został gładko; nigdzie nie widać duktu pędzla.

Kolorystyka obrazu jest raczej stonowana, utrzymana w barwach ciepłych. Jest bardzo dużo różnych żółci, brązów i ugrów, widać również sporo błękitów i bieli. Wzrok przyciąga duża, czerwona plama, którą tworzy okrycie mężczyzny po środku. Na obrazie widoczne są liczne kontrasty światłocieniowe, zwłaszcza na szatach postaci.
5 3 5