Zad1
Wiedząc ze woda wapienna ulega zmetnieniu w obecnosci dwutlenka wegla sformuluj problem badawczy do przedstawionych wynikow doswiadczenia uwzgledniajac sklad wydychanego powietrza !!!

zad 2
Uzasadnij stwierdzenie ze astma jest czesto wystepujaca choroba

1

Odpowiedzi

2009-12-11T23:01:16+01:00
Sorry ale na pierwsze nie znam odpowiedzi :(
Zad.2.
ciąż narastające zanieczyszczenie środowiska jest przyczyną zwiększającej się stale podatności człowieka na choroby układu oddechowego. Narażenie na gazy przemysłowe, spaliny samochodowe, pyły ułatwia rozwój coraz powszechniej występującej astmie.

Astma jest chorobą z grupy chorób alergicznych, u podłoża której tkwi przewlekły proces zapalny dróg oddechowych. Zaburza on przepływ powietrza w układzie oddechowym objawiając się napadową dusznością i kaszlem. Zaburzenie przepływu może ustąpić samoistnie lub pod wpływem leczenia. W wielu przypadkach astmy, po jej zaostrzeniu (napadzie), nie następuje całkowita normalizacja, lecz tylko częściowe ustąpienie zmian i objawów z nimi związanych. Zaburzenia te mogą być dostrzegalne po wykonaniu specjalistycznych badań. W ciągu ostatnich dziesięcioleci narasta częstość występowania wszystkich chorób alergicznych. Szacuje się, że w minionym dwudziestoleciu dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na astmy oskrzelowej.
11 3 11