Odpowiedzi

2009-12-12T07:46:08+01:00
Podawałem już odpowiedz.

Trwa ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Kapłański. Szczególnym patronem tego czasu, a także już wszystkich kapłanów, jest św. Jan Maria Vianney, znany także jako święty Proboszcz z Ars. 4 sierpnia przypada jego doroczne wspomnienie, a w roku 2009 także 150. rocznica jego śmierci. Dlatego też ten dzień jest tym razem szczególnie uroczysty, można także uzyskać wtedy odpust zupełny.
Odpowiedź na pytanie - kim był św. Jan Vianney? przedstawiamy poniżej.


Nasz Święty urodził się 8 maja 1786 roku w Dardilly (wioska niedaleko Lyonu, Francja), w wielodzietnej rodzinie biednych wieśniaków - Marii i Mateusza. Dorastał w czasach rewolucji francuskiej, kiedy Kościół był prześladowany, gdy zamykano szkoły parafialne. Jan potajemnie chodził na lekcje religii i przystąpił do I Komunii Św. Czytać i pisać nauczył się dopiero w wieku 17 lat. Dalszą naukę podjął w szkole dla przyszłych księży w Ecully. Tam poznał księdza Balley'a, dzięki któremu umocnił swoje powołanie. W 1812 r. wstąpił do niższego seminarium duchownego, a rok później do wyższego w Lyonie. Po wielu trudnościach związanych z nauką otrzymał święcenia kapłańskie 13 sierpnia 1815 roku.

Pierwsze trzy lata ks. Jan spędził jako wikariusz w Ecully. Po śmierci księdza Balley'a przeniesiono go do parafii Ars-sur-Formans. Nowa placówka okazała się być bardzo zaniedbana, panowała tam religijna obojętność. Młody proboszcz postanowił to wszystko zmienić. Z wiernych początkowo nie zainteresowanych Bogiem i Kościołem, stworzył wspaniałą wspólnotę. Żył w ubóstwie, a swoje oszczędności przekazywał biedniejszym albo na remont kościółka parafialnego. Wiele godzin dziennie adorował Pana Jezusa, mało spał, prawie nic nie jadł, spowiadał kilkanaście godzin na dobę. Dla wszystkich był uprzejmy, osobiście odwiedzał parafian, interesował się sprawami wspólnoty. Swoją dobrocią i prostotą dawał przykład innym - z każdym rokiem wzrastała liczba przystępujących do Sakramentów Świętych. Vianney całkowicie poświęcił się pracy duszpasterskiej, zakładał szkoły, zrzeszenia, sierocińce. Miejscowość Ars przyciągała coraz większe rzesze pielgrzymów, którzy chcieli spotkać się z niezwykłym proboszczem i uklęknąć u kratek jego konfesjonału. Ksiądz Jan cierpiał na wiele chorób spowodowanych ciągłymi postami i umartwieniami, doświadczał cierpień duchowych. Zmarł 4 sierpnia 1859 r.

Papież Pius X dokonał beatyfikacji Sługi Bożego Jana Vianney'a w 1905r., a do chwały świętych wyniósł go w roku jubileuszowym 1925 papież Pius XI. W 1929 roku ten sam papież ogłosił św. Jana Marię Vianney'a patronem wszystkich proboszczów.


ten artykuł i fotke znajdziesz na
http://ziemiaboga.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=494&Itemid=22

podoba się daj rozwiazanie xD
1 5 1