Odpowiedzi

2009-12-12T11:32:21+01:00
○Dzięki Traktatowi Wersalskiemu Polska otrzymała prawie całą Wielkopolskę, Pomorze Gd [ale bez Gdańska ].
○Odbyły się również plebiscyty. Na Warmii i Mazurach wygrały Niemcy,Polsce przyznano jedynie kilka wsi.
Po III Powstaniu Śląskim Polsce przyznano 30% obszaru spornego, na którym skupiało się 80% przemysłu górnośląskiego.
○Po konflikcie z Czechami Rada Ambasadorów przyznała bez plebiscytu połowę terytorium Czechom, ustanawiając granicę Polski zna rzece Olzie.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-12T11:58:02+01:00
W 1918 r. było: Powstanie Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie( na czele Wincenty Witos). Polsko- ukraińskie walki o Lwów. Powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej(na czele Ignacy Daszyński). Powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy.
W 1919 r. było: Wybory do Sejmu Ustawodawczego(kadencja do 1922r.). Podział Śląska Cieszyńskiego między Polskę, a Czechosłowację(w Paryżu). Wojna polsko- bolszewicka( do 1921r.), zajęcie Wilna przez Polaków i powstanie Śląskie. Wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego od 7 do 14 roku życia. Powstanie kabaretu ,,Qui pro Quo" (w Warszawie). Założenie Uniwersytetu Poznańskiego. Ustawa sejmowa o godle i barwach Rzeczpospolitej.
W 1920r. było: Uroczysty akt zaślubin Polski z Bałtykiem(generał Józef Haller, w Płocku). Sojusz z Ukraińskim atamanem Semenem Petlurą( wspólna walka z bolszewikami, obietnica powstania niepodległej Ukrainy).
W 1921 r. było : Sojusz z Francją. Uchwalenie Konstytucji marcowej. Koniec wojny polsko- bolszewickiej, traktat pokojowy w Rydze. III powstanie śląskie(4 powiaty przyłączone do Polski). Początek budowy portu w Gdyni. Ukazanie się antologii poezji futurystycznej Nuż w brzuchu. Urodził się poeta Krzysztof Kamil Baczyński(zmarł 1944 roku).

Chyba trochę nie na temat, ale może jak zaniesiesz to wydrukowane i powiesz,że wydrukowałeś to tak tylko, żeby było wiadomo co się stało w tych latach to może Ci podwyższy ocenę.