Odpowiedzi

2009-12-12T11:35:16+01:00
16 listopada 2007r. Uczniowie klas Ia, Ib, Id wraz z opiekunami z Gimnazjum Nr 21 w Zabrzu, w ramach projektu ,,Dotknij wiedzy”, uczestniczyli w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu astronomii.

Wyjechaliśmy o godzinie 10.30 dwoma autokarami. Do Chorzowa dotarliśmy około godziny 11.30. Rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy pt. ,,Skarby Ziemi”, gdzie wszyscy mogli zapoznać się z historią powstania Planetarium oraz zobaczyć aż 450 rodzajów minerałów. Znalazły się tam okazy z całego świata, a także z miejsc bliskich mieszkańcom Śląska.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było obserwatorium astronomiczne. Mieści się tam największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie oraz z licznymi mniejszymi instrumentami umożliwiającymi w pogodne dni obserwację Słońca, a po zapadnięciu zmierzchu, wędrówkę po najciekawszych obiektach nocnego nieba, oglądanych nawet w 750-krotnym powiększeniu. Nie mieliśmy niestety szczęścia, gdyż zachmurzone niebo uniemożliwiło nam obserwacje. Uczniowie mogli jednak poznać budowę teleskopu i zapoznać się z jego obsługą.

Największe wrażenie na uczniach naszego Gimnazjum zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Sama widownia może tam pomieścić 400 osób. Właśnie tam obejrzeliśmy dwugodzinny seans dydaktyczny poświęcony Geografii. Autor seansu oprowadzał nas po nocnym niebie i zwracał uwagę na to, co umyka na co dzień naszej uwadze. Mieliśmy więc okazję zaznajomienia się z naszym najbliższym otoczeniem kosmicznym.

Po seansie ruszyliśmy w drogę powrotną do Zabrza. Na miejsce dotarliśmy na godzinę 17.00. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o zdobytą wiedzę, czego uczniowie dowiedli na swoich kartach pracy.
4 4 4