Odpowiedzi

2009-12-12T12:46:36+01:00
Czy Napoleon oszukał Polaków? Żeby kogoś oszukać to najpierw należy mu coś obiecać a później nie dotrzymać słowa. zgadzam się ze wszystkimi kórzy twierdzą, że tak naprawde Napoleon nic Polakom nieobiecywał, a to co zrobił dla tzw sprawy polskiej to i tak bardzo dużo. Pozwole sobie przytoczyć dwa cytaty: Z POLSKI CHCĘ MIĘĆ OBÓZ, OBÓZ WOJENNY, A NIE FORUM, KLUBU DEMAGOGÓW UTWORZYĆ NIE POZWOLĘ! (Napoleon do gen. Narbonne) [KSIĘSTWO WARSZAWSKIE] ... JEDNO MA ZADANIE: TWORZYĆ MOCNĄ REZERWĘ GŁÓWNEJ ARMII FRANCUSKIEJ ( opinia marszałka Davousta). Takich zdań możemy mnożyć więcej. Napoleon i jego generałowie nieukrywali tego w jakim celu powstało Księstwo Warszawskie jako bufor pomiędzy Rosją a Niemcami, potencjalne pole bitwy, miejsce werbunku dobrego żołnierza (nienależy raczej myśleć o pieniądzach sam Napoleon powtarzał, ŻE W POLSCE RODZĄ SIE ŻOŁNIERZE, RODZĄ SIE TWIERDZE ALE NIERODZĄ SIE PIENIĄDZE). Napoleon był politykiem najwyższej klasy, dla niego sprawa polska stanowiła przeszkode na porozumieniu się z Rosją, powołanie Księstwa to i tak było dużo. Napoleon i jego generalicja nie kryli sie ze swoimi opiniami. MIMO TO POLACY UWIERZYLI W TO CO CHCIELI UWIERZYĆ.
Jeżeli stawiamy jakieś wyrzuty Napoleonowi zacznijmy od samych siebie: jak na Litwie przyjęto wojska napoleońskie w 1812 roku, jaka była postawa polskiej arystokracji w 1806 roku, tzw PLAN PUŁAWSKI - przypomnijmy sobie dokąd Aleksander I wyjechał z Puław i nad czyjim grobem skąłdał przysięgę. Nie można gdybać, w historii nie ma co by było gdyby? Napoleon dla Polaków w ówczesnym czasie to była jedyna możliw opcja polityczna. Nawet PLAN PUŁAWSKI nigdy by nie powstał gdyby nie wojny napoleońskie. Narzekamy i liczymy ilu Polaków poległo pod dowództwem Napoleona ale dlaczego tak było? Bo zamiast reformować sie to MY Polacy woleliśmy jeść pić i popuszczać pasa.
NA koniec należy pamiętać, że zaborcy uznali, ze nigdy żaden z nich nie użyje nazwy POLSKA, Napoleon owszem użył nazwy WARSZAWSKIE ale poruszył sprawe POLSKĄ, dzięki czemu będzie ona poruszana regularnie przez nastepne 100 lat.

każdy człowiek jest taki sam czyli można nazwać go bratem
1 5 1