Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-12T18:29:59+01:00
Ja mam tylko związki frazeologiczne ale zawsze mogą ci się przydać

NIĆ ŻYWOTA - Według Hezjoda, Mojra Kloto jest odpowiedzialna za przędzenie nici żywota. W przenośni oznacza: los, przeznaczenie.

Los się do kogoś uśmiecha - ktoś ma szczęście

Zostawić kogoś na pastwę losu - opuścić, zostawić kogoś w potrzebie

Na łasce losu- pozostawienie życia na łaskę losu

ktoś z bożej łaski - 1. najczęściej o artyście uzdolnionym; 2. także o człowieku, który trudni się zajęciem, do którego nie ma fachowego przygotowania: 1) To skrzypek z bożej łaski, w całym powiecie lepszego nie znajdziecie; 2) Grześ to taki majsterkowicz z bożej łaski, ale jak trzeba, to i żelazko naprawi, i do pralki zajrzy, a w wolnej chwili zabawkę dziecku wystruga.

jak z łaski - o czymś ofiarowanym niechętnie: Uśmiechnęła się jak z łaski i odeszła dumnie, nie oglądając się na pogrążonego w rozpaczy chłopaka.

bez łaski - obejdzie się, nie trzeba (do kogoś, kto manifestacyjnie okazuje, że spełnienie naszej prośby będzie dla niego wyjątkowo trudne): Jeśli rzeczywiście to cię tyle kosztuje, nie musisz tego dla mnie robić, bez łaski!
68 2 68
  • Hebi
  • Początkujący
2009-12-12T19:41:46+01:00
1. Ironia losu.
2.Ofiara Losu
3.Ślepy los.
4.Fortuna kołem się toczy.
5.Nić żywota
6.Uśmiech losu


Pewnego marcowego wieczoru stałem się ofiarą losu ponieważ idąc drogą zostałem zaatakowany przez dwóch mężczyzn. Ironią losu byli to dwaj policjanci. Zażądali moich pieniędzy. Ślepy los zesłał mi pomoc w postaci moich kumpli. Los się do mnie uśmiechnoł i pokonaliśmy przeciwników. Jednak fortuna kołem się toczy moi "kumple" zażądali wynagrodzenia w postaci napojów alkoholowych.Ja jednak nie chciałem wydawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy .Zrozumiałem że muszę pokonać fatum które ciążyło nad moimi pieniędzmi. Postanowiłem zostać kowalem swojego losu, odmówiłem i odszedłem,
97 3 97
2009-12-12T22:27:36+01:00
Każdy jest kowalem własnego losu-każdy decyduje sam o swoim losie
Na łasce losu- pozostawienie życia tak jak sie stanie
Zostawić kogoś na pastwę losu - opuścić, zostawić kogoś w potrzebie
Los się do kogoś uśmiecha - ktoś ma szczęście
Nić Żywota - los, przeznaczenie, coś co jest nam zapisane
Bez łaski - coś co nie jest potrzebne
Ofiara losu- ktoś komu nic sie nie udaje
Uśmiech losu- szczęście w życiu
Fortuna kołem sie toczy- nigdy nie nie wiadomo
Ironia losu- coś sie stało, coś nieoczekiwanego

Tylko tyle bo nie wiedziałam ;)

Każdy jest kowalem własnego losu, ponieważ sam decyduje o swoim życiu.Nić żywota została zapisana już przed naszymi narodzinami.Niektórzy ludzie obchodzą sie bez łaski innych osób. Do niektórych los sie uśmiecha. Niektórzy podają ironii losu, a niektórzy żyją na łasce losu.Każdy pragnie by los sie do niego uśmiechnął.Nikt nie chce być zostawionym na pastwę losu.
149 4 149