Moje zadanie brzmi:
Napisz charakterystykę Ismeny w formie wypracowania.
Trzeba je wykonać ta (kazdy punkt to nowy akapit):
1.Przedstawienie postaci
2.Wygląd zewnętrzny
3.Cechy charakteru, sposób zachowania się i wypowiadania (podać przykłady)
4.Moja ocena postaci.

DaM NaJlEpSzE :)
Z GóRy DzIęKi:*

1

Odpowiedzi

2009-12-12T13:32:48+01:00
Antygona i Ismena to bohaterki tragedii Sofoklesa pt. „Antygona”. Były córkami Edypa i Jokasty z kazirodczego związku, z którego wywodzili się również ich bracia Polinejkes oraz Eteokles. Choć łączyła je siostrzana więź ich charaktery bardzo się różniły.
Antygona była odważna, pewna siebie, niezłomna i religijna. Uważam, że ta ostatnia cecha skłoniła ją do oddania życia za brata, którego pragnęła pochować. Jej zdaniem prawo boskie jest ważniejsze od tego ustanowionego przez ludzi. Kierowała się głównie swoim sercem, kiedy chciała pogrzebać zdrajcę narodu swojego brata, Polinejkesa. Nie zważała na rozkaz, który wydał jej wujek Kreon. Była skłonna oddać swoje życie niż pozostawić zwłoki na pastwę losu. Ismenę natomiast cechowało posłuszeństwo, wierność, rozwaga oraz bojaźń przed władcą. Kiedy Antygona poprosiła ją o pomoc, ona odmówiła. Uważała, że jest słabsza od mężczyzn, dlatego nie może sprzeciwiać się ich woli. Gdy jej siostra pochowała brata, Kreon nie zmienił wyroku i skazał ją na śmierć. Zaraz po tym wydarzeniu zauważamy nagłą zmianę zachowania Ismeny. Twierdzi, że i ona jest winna tak samo jak Antygona. Kreon jednak odrzuca jej pomoc i daruje jej życie. Pod koniec dramatu Antygona zostaje żywcem zamurowana. Jest w sytuacji bez wyjścia i popełnia samobójstwo.
Według mnie jedyną prawdziwą bohaterką tego dramatu jest Antygona. Dziewczyna udowodniła, że jest bardzo odważna, silna, zdecydowana oraz gotowa do poświęceń. Uważam, że za swój upór jest godna naśladowania. Ismena nie zasługuje na szczególna uwagę. Była tchórzliwa i zbyt podporządkowana władcy a także pozwoliłaby na bezczeszczenie zwłok własnego brata.;)
1 1 1