Potrzebuje opisania (recenzji) jakiegoś filmu,dokumentu z Historii.
Proszę o obejrzenie czegoś o tematyce Historycznej (TVP Kultura,TVP Historia,Discovery Historia) i napisanie o CZYM BYŁE TEN FILM/DOKUMENT , jakieś ciekawostki, w jakich godzinach film był pokazywany, na jakim kanale, tytuł, i inne szczegóły

Najlepiej jakby tego było dużo

Daję sporo punktów więc proszę o dobre rozwiązanie !
Daję naj i jakiś bonus punktowy ;)

MA TO BYĆ FILM/DOKUMENT HISTORYCZNY Z TV !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T17:00:40+01:00
RECENZJA
Temat: Moje wrażenia o niezwykłym ocaleniu Władysława Szpilmana – Recenzja filmu „Pianista”.
Wzeszłym tygodniu całą klasą byliśmy w kinie Luna na Filmie pt. „Pianista”. Była to ekranizacja wojennych wspomnień znakomitego pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana (1911-2000). Swoje wojenne przejścia opisał on w książce pt. „Zniszczone miasto” (wydanej bez ingerencji cenzury pt. „Pianista”).
Film w koprodukcji (Wielka Brytania – Polska – Niemcy - Francja) został nakręcony przez znakomitego polskiego reżysera Romana Polańskiego, który doświadczył podobnego losu co znany kompozytor – urodził się w roku 1933 w Paryżu, w polsko – żydowskiej rodzinie, ale już od roku 1936 mieszkał wraz z rodzicami w Krakowie. Po wybuchu cała rodzina trafiła do getta – matka zginęła w Oświęcimiu, ojciec przeżył Mauthausen.
Ten wybitny reżyser jest symbolem światowego sukcesu człowieka i uosobieniem życiowej siły, pozwalającej przezwyciężać najbardziej bolesne przeżycia. Filmografia mistrza jest imponująca: „Nóż w wodzie” (debiut nominowany do Oscara), „Wstręt”, „Matnia”, ”Dziecko Rosemary”, „Makbet”, „Lokator”, „Tess”, „Dziewiąte wrota” i wiele innych to filmy, które na zawsze zapisały się w pamięci ludzi związanych z kinem.
W wielu zrealizowanych filmach Polański pesymistycznie wyrażał się o zmaganiach z życiem, które naszpikowane jest mnóstwem pułapek i barier.
„Pianista” natomiast to film inny niż pozostałe. Obok obrazu grozy przynosi wiarę i nadzieję. Tytułową rolę zagrał Adrien Brody, w pozostałe role wcielili się: Maureen Lipman, Frank Finaly, Julia Rainer, Jassica Kate Meyer, Ed Stoppard, Emilia Fox i Krzysztof Pieczyński, i uważam, że zrobili to rewelacyjnie. Na ogół słabo się pamięta postacie drugo – i trzecioplanowe, tutaj jednak po wyjściu z kina szeroko komentuje się nawet epizody!
W „Pianiście” Brody jest w każdej scenie i to właśnie od niego zależał sukces filmu. Bardzo dobrze sportretowany Szpilman zainteresował widza. Pokazanie koszmaru wojny z pozycji jednostki rzucanej przez kaprysy losu, nie oznacza, że była to postać bezbarwna. Władysław Szpilman przeżył wojenny koszmar głównie dzięki niezliczonym zbiegom okoliczności. Czy przypadkiem? Ci, co wyciągnęli do niego rękę, kochali muzykę. Najpierw został ocalony na Umschlagplatzu przez żydowskiego policjanta. Później, po wydostaniu się z getta, przechowywali go znajomi Polacy. Po powstaniu, gdy pozostał w ruinach miasta, ocalił go Niemiec, oficer Wehrmachtu, wielbiciel muzyki. Aktor oddał całą złożoność postaci kompozytora, jego rozterki, bunt i załamanie.
W filmie są również takie sceny, które na długo zapadają w serce i pamięć widza. Jako przykład podam przemarsz hitlerowców Krakowskim Przedmieściem, ulicę Żelazną ze słynnym drewnianym pomostem łączącym duże getto z małym, tłum udręczonych Żydów na Umschlagplatzu czy ulice Warszawy po upadku powstania.
Nastrojowa muzyka, a właściwie całe muzyczne tło filmu jest dopełnieniem całości. Za tę część odpowiedzialny był znany twórca – Wojciech Kilar. Scenariusz do „Pianisty” na podstawie książki napisał Ronald Harrwood, który, jak sam przyznał, „długo nie umiał go zacząć”. Zdjęcia do filmu są zasługą Pawła Edelmana, a scenografia – Alana Starskiego. Dobór tak wybitnych fachowców do produkcji filmu jest tak doskonały, że trudno wyobrazić sobie inną ekipę.
Sądzę, że decydując się na ekranizację „Pianisty”, Polański nie zamierzał użyć wspomnień Szpilmana do zbudowania własnej wizji wydarzeń, chociaż powiedział, że to jego „najbardziej osobisty film”.
Wydaje mi się, że jedynym celem reżysera była możliwie wierna, ekranowa adaptacja książki. I to udało się zrealizować.
Jestem głęboko przekonany, że po obejrzeniu filmu wielu z nas sięgnęło (lun sięgnie) po pełną wersje „Pianisty”, która w latach 90. Znalazła się na listach bestsellerów w wielu krajach.
To wielki i wspaniały film nagrodzony najbardziej prestiżowymi nagrodami festiwalowymi – Złotą Palmą, czterema Oscarami, Orłami, sześcioma Cesarami i Czeskim Lwem. Na pewno historycznie bardzo waży. Film o degradacji człowieka. Film o potwornej zbrodni pokonanej przez Niemców na Polakach.
Gdybym miał oceniać ten film, bez wahania postawiłbym szóstkę.
12 3 12