Odpowiedzi

2016-07-09T14:24:27+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Cień powstaje wtedy, gdy do pewnego miejsca na powierzchni nie docierają żadne promienie emitowane przez źródła światła w stronę tego miejsca, gdyż na swej drodze napotykają przeszkodę. Kształt cienia pochodzi od kształtu przeszkody. Jeśli źródło światła jest punktowe to brzeg cienia jest rzutem punktowym(perspektywistycznym) kształtu przeszkody widzianego z miejsca źródła światła. Z miejsca cienia nie widać źródła światła.

Półcień powstaje wtedy gdy, do pewnego miejsca na powierzchni dociera tylko część promieni emitowanego ze źródła w stronę tego miejsca, pozostała część natrafia po drodze na przeszkodę. Półcień nie powstaje w przypadku punktowego źródła światła. Z miejsca półcienia widać tylko część źródła światła, a część jest przysłonięta przeszkodą.
4 5 4