Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • mizu
  • Rozwiązujący
2009-12-12T14:39:32+01:00
1) Źródłem niewolinków byli jęcy wojenni.
2) Wysportowani byli brani na gladiatorów, niektórzy do wojska . Inni jako służba.
3)Gladiatorzy walczyli na arenie o życie z zwierzętami i innymi gladiatorami.
4)Powstanie Spartakusa73-71r.p.n.e.
5) wyzwoleńcy- niewolnicy, którzy otrzymali wolność.
2 3 2
2009-12-12T18:22:52+01:00
1.Rzymianom nie było brak niewolników, ponieważ zajmowali duże terytoria oraz podbijali wiele terenów.
2.Przed Powstaniem Spartakusa niewolnicy byli zależni od swojego pana. Niańczyli dzieci, uprawiali rośliny, hodowali zwierzęta itp. Pan mógł niewolnika nawet skazać na śmierć. Jednak po Powstaniu Spartakusa, władza rzymska doszła do wniosku, że niewolników jest zbyt dużo i przy następnym powstaniu mogą zagrozić państwu. Zaczęto ich lepiej traktować. (z położeniem nie wiem o co ci chodzi)
3. Gladiator- niewolnik toczący walki na arenie (najczęściej w Koloseum) dla zabawy, uciechy widzów. Te występy traktowano jako cyrk. Gladiatorzy walczyli między sobą lub z dzikimi zwierzętami.
4.Do pierwszych wystąpień niewolników dochodziło już na początku II w. p.n.e. Jednak największe powstanie wybuchło w 136 p.n.e. na Sycylii, gdzie znajdowało się wówczas wielkie skupisko niewolników.
Największym powstaniem było Powstanie Spartakusa. (więcej masz w wikipedii)
5.Wyzwoleńcy rzymscy byli to ludzie, którzy zostali podniesieni ze stanu niewoli i otrzymali pełne lub częściowe prawa obywatelskie.
W Starożytnym Rzymie wyzwolenie (manumissio) było aktem wdzięczności właściciela dla lojalnej służby. Prawo rzymskie chroniło niewolników przed wyzwoleniem w przypadku choroby, starości czy po prostu w sytuacji, kiedy nie mógł pracować. Wyzwoleńcy nie mieli pełnych praw, dopiero ich dzieci nabywały ich całość. ( http://www.romanum.historicus.pl/wyzwolency_rzymscy.html)
3 4 3