Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-12T15:33:56+01:00
Czy Staś Tarkowski był bohaterem ?

teza: Według mnie Staś Tarkowski był bohaterem.
argumenty:
1. Opiekował się młodszą koleżanką - Nel.
2. Uratował niewolników.
3. Uratował Nel życie.
4. Dobrze radził sobie podczas pobytu w puszczy oraz na pustyni.


Żeby zasłużyć na miano "bohatera" trzeba posunąć się do wielu nadzwyczajnych czynów. Według mnie doskonałym przykładem bohatera jest Staś Tarkowski - postać z książki "W pustyni i w puszczy". Swoją tezę uzasadnię poniższymi argumentami.
Pierwszym i niezbitym takim argumentem jest postawa Stasia w stosunku do Nel. Chłopak opiekował się młodszą koleżanką przez cały czas. Nie pozwolił jej zrobić krzywdy, zranić jej. Dbał o jej bezpieczeństwo pomimo tego, że nie jest z nią spokrewniony. Swoje życie narażał by dziewczynce niczego nie brakowało. Była ona dla niego ważniejsza niż on sam. Co świadczy o wielkim sercu.
Drugim ważnym argumentem, którego nie sposób pominąć jest zachowania młodego Tarkowskiego w czasie odbicia Mea'y i Kaliego z rąk porywaczy. Inny człowiek w takiej sytuacji myślał by o tym jak ratować własną skórę. Lecz Staś nie znając nawet młodych murzynów - którzy byli niewolnikami ratuje im życie. Oferuje później wspólną wędrówkę. Pomaga im i troszczy się o nich. wspólne dni spędzone razem sprawiają, że nawiązują przyjaźń. Nie każdy umiał by zachować się tak odpowiedzialnie.
Następnym argumentem, który świadczy o ogromnej odwadze Stasia jest czyn bardzo szlachetny, chodzi mi tutaj o uratowanie życia Nel. Dziewczynka chorowała na Febrę, bardzo ciężką chorobę. Gdy jej stan zdrowia bym poważnie zagrożony Staś bez chwili wahania poszedł szukać pomocy. By dziewczynka przeżyła bardzo narażał swoje życie podczas poszukiwań lekarstwa w puszczy. Przemierzył jednak wszystko nie pozwolił jej odejść. Wrócił dopiero z Chininą (lekarstwem) dla Nel. W ten sposób uratował koleżance życie.
Ostatnim z dowodów (na bohaterstwo Stasia Tarkowskiego) jaki chcę przedstawić jest piękna postawa chłopca podczas przygód jakie spotykały go i Nel oraz przyjaciół w drodze do domu. Chłopak dowodził grupą. Zawsze wiedział co robić. Zdobywał jedzenie. Uratował życie wielu osobom jak i również słoniowi King. Wpadł na pomysł by zrobić latawiec z informacją do rodziców, który okazał się trafnym pomysłem. W drodze przez pustynie dał Nel ostatnie krople wody. Zawsze wszystkich wspierał. U kresu sił nie tracił nadziei.
Z przytoczonych argumentów można wywnioskować, że Staś Tarkowski zasługuje na miano bohatera. Narażanie własnego życia dla innych to bardzo szlachetne czyny, które już świadczą o bohaterskiej postawie. Siła, troska o innych, wsparcie w trudnych chwilach to czyny, w które chłopiec wkładał masę serca i odwagi. Nie każdy umiał by zachować się tak jak on. Dlatego bez chwili namysłu mogę stwierdzić, że Staś Tarkowski jest bohaterem.
19 4 19