Odpowiedzi

2009-12-12T17:37:19+01:00
Cechy mszaków świadczące o przystosowaniu się do życia w środowisku lądowym: Najlepiej do życia na lądzie przystosowane są mchy: płonniki i prątniki.
- Rosną w zwartych darniach lub murawkach, co pozwala na zatrzymanie wody i ograniczenie parowania, w glebie utrzymywane są za pomocą drobnych wyrostków zwanych ryzoidami lub chwytnikami, służą one także do pobierania wody i soli mineralnych.
- Wyniesiona pionowo w górę lub płożąca łodyga stanowi rusztowanie i wynosi ponad powierzchnię drobne liście (mchy nie posiadają prawdziwych korzeni, łodyg i liści, dlatego nie funkcjonują tak efektywnie jak rośliny naczyniowe).
- Liście nie posiadają skórki, wiązki przewodzącej, najczęściej zbudowane są z jednej warstwy komórek. Mszaki uproszczoną budowę liści rekompensują zwiększeniem ich liczby i ich skrętoległym ułożeniem wokół łodyżki, tak by absorbowały maksymalną ilość światła. Listki mchu płonnika posiadają na górnej powierzchni warstwę komórek asymilacyjnych (asymilatorów) ułożonych w charakterystyczne stosy, co dodatkowo zwiększa powierzchnię asymilacji. - ---- Powierzchnia liścia nie jest gładka, lecz silnie pofałdowana.
3 3 3