Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-12T16:26:33+01:00
"Faraon" to powieść B.Prusa przedstawiająca życie i zwyczaje ludzi w starożytnym Egipcie.
Postaram się udowodnić,że jest to powieśc historyczna.
Zacznę od tego,że w powieści historycznej muszą występować postacie realistyczne.Jedną z takich postaci jest Herhor-arcykapłan świątyni Amona.W rzeczywistości tak jak w lekturze zostaje faraonem.
Drugim argumenetem są obyczjae i budowle egipskie.Przykładowym obyczajem jest balsamowanie zwłok i wiara w życie pozagrobowe.Popularnymi budowlami w kasiążce są świątynie i piramidy.
Innym dowodem na potwierdzenie tezy jest fakt,iż autor pisząc powieść,korzystał ze zródeł historycznych.Trudno bym mu było napisać powieść,gdyby nie znał dokładnych szczegółów dotyczących życia w Egipcie.
Dodam,że narrator nie uczestniczy w wydarzeniach.Wyraznie się to uwidacznia w jego wypowiedziach,gdy ocenia czyjeś postępowanie.Z niektórych fragmentów możemy nawte wywnioskować,że narrator to Polak żyjący w IX wieku.
Następna sparwa to miejsca historyczne które istnieją do dziś lub kiedyś sitniały.Takimi miejscami są miasta Dolnego i Górnego Egiptu.Ostatnim przykładem są opisane stroje,które noszono dawniej.Dokładnie opisany jest ubiór Herhora i Ramzesa XIII oraz ubogiej ludności.
Uważam,że powyższymi argumentami udowodniłam,że Faraon to powieść historyczna.