Odpowiedzi

2009-12-12T18:37:30+01:00
Http://www.harry-potter.net.pl/Harry-Potter-i-Komnata-Tajemnic-i2.html
2009-12-12T18:54:51+01:00
„Harry Potter i Komnata Tajemnic” to książka autorstwa Joanne K. Rowling. Książka rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater, po ukończonej nauce w klasie pierwszej niecierpliwie oczekuje nadejście nowego roku szkolnego. Może jest to trochę nietypowe zachowanie , ale młody Potter nienawidzi swojej ciotki i wuja oraz ich syna - Dudleya, bardzo przez nich rozpieszczanego. Co innego z Harrym - ten nękany jest przez nich chyba od zawsze, ponieważ jest „inny” - Potter jest czarodziejem. Jego rodzice zostali zabici przez okrutnego czarnoksiężnika Lorda Voldemorta, gdy Harry był jeszcze niemowlęciem. Dlatego mieszka z wujostwem w Little Surrey na ulicy Privet Drive 4. Jedyne, co zostało mu po spotkaniu z zabójcą jego rodziców to blizna na czole w kształcie błyskawicy - efekt nieudanej próby rzucenia uroku na syna Lily i Jamesa Potterów.

Historia ta rozpoczyna się w momencuie kiedy skrzat Zgredek ostrzega Harrey’go przed powrotem do Hogwartu, gdzie główny bohater i jego przyjaciele - Ron Weasley oraz Hermiona Granger - zdobywają wiedzę magiczną, uczą się historii magii, oraz rzucania czarów i uroków. Po wielu dziwnych wypadkach trójce przyjaciół udaje się dotrzeć do szkoły, ale tam zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Postanawiają oni, , rozwiązać zagadkę Komnaty Tajemnic i zdemaskować potomka bezwzględnego Salazara mordercę Dziedzica Slytherina, założyciela jednego z domów w Hogwarcie

Fabuła książki jest tak ciekawa, że kiedy otworzyłem ją po raz pierwszy dosłownie „pochłonąłem” ją w jeden dzień. Postacie opisane są bardzo szczegółowo, dzięki czemu możemy je bliżej poznać.. Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie, ponieważ możemy wyobrazić sobie wszystko tak, jakbyśmy stali gdzieś koło postaci i je „podpatrywali” - jak się zachowują, o czym rozmawiają i co w danej chwili myślą. Czytelnikowi łatwo utożsamić się z osobą Harry’ego, gdyż wiele sytuacji oraz osób ma swoje odzwierciedlenie we współczesnym świecie.

Choć jest to część uznana przeze mnie za najsłabszą zupełnie nie chcę odradzać jej przeczytania. Pomijając to, że dowiadujemy się wielu nowych rzeczy o przeszłości i w ogóle o świecie czarodziejskim, czytałam ją z równie zapartym tchem co część pierwszą. Ale i tak była dla mnie na tyle dobra, by obdarować ją "szóstką" na równi z innymi częściami.Język, którym jest napisana, nie jest „sztywny”, dzięki czemu czytająca ją osoba nie ma wrażenia sztuczności. „Harry Potter i Komnata Tajemnic” to bestseller, który powinni chociaż spróbować przeczytać wszyscy. Sytuacje w niej przedstawione dają nam okazje do śmiechu, a czasem wręcz przerażają. Została wprowadzona do sprzedaży w czasie, w którym czytanie czegokolwiek poza obowiązkowymi lekturami było zwyczajną legendą.
2 5 2