Odpowiedzi

2009-12-12T21:43:26+01:00
39 stopni" od kilku lat podbija Broadway i West End. Ale szpiegowska opowieść o perypetiach biznesmena Richarda Hannaya przebyła długą drogę, zanim dostała się na scenę.

Najpierw w 1915 roku wydano thriller "The Thirty-nine Steps" (polski tytuł "39 stopni, czyli tajemnica czarnego kamienia"). Napisał go John Buchan, wzięty szkocki powieściopisarz. 20 lat później historią Richarda Hannaya zainteresował się Alfred Hitchcock. I nakręcił jeden zbardziej udanych filmów w brytyjskim okresie swojej twórczości.

Fabuła przebiega według ukochanego przez Hitchcocka schematu - samotny człowiek walczy z doskonale zorganizowanym, wrogim systemem. Początkiem kłopotów biznesmena Hannaya okazała się... wizyta w teatrze. 70 lat po premierze filmu Hitchcocka "39 stopni" trafiło do teatru. Sceniczny sukces szpiegowsko-miłosnej historii przewidział Patrick Barlow, brytyjski aktor i dramatopisarz. Oparł się na scenariuszu napisanym przez Simona Corble'a i Nobb'ego Dimona. I oczarował brytyjską widownię. W Londynie tekst doczekał się tytułu komedii roku 2007, a także nagrody Tony Award i Drama Desk Award. W Polsce gra go m.in. warszawski Teatr Komedia