Odpowiedzi

2009-12-12T20:27:37+01:00
1.Reforma waluty W użyciu weszły Nowe Monety, gdyż te, którymi posługiwano się do tej pory były fałszywe, specjalnie spreparowane przez Fryderyka II.
2. Ograniczenie liberum veto Liberum Veto nie obowiązywało na sejmach, podczas których Posłowie debatowali na tematy gospodarcze. Wówczas decydowała wiąkszość głosów.
3. Głosowanie posłów Posłom zezwolono na Głosowanie według ich własnej woli i sumeinia, nie nastomiast jak było to do tej pory, według postanowień sejmików.
4. Utworzenie Szkoły Rycerskiej Stanisław August utworzył Szkołą Rycerską w 1765 roku, by kształcią Nowe Wojsko, ale nie tylko uczono tam przedmiotów ściśle wojskowych, ale także literatury, matematyki, jązyka ojczystego. Szkoła ta przeznaczona była dla wszystkich, nawet tych niezamożnych. Wykształciła takich dowódców jak na przykład Tadeusz Kościuszko czy Jakub Jasiński. Kierował nią księżą Adam Kazimierz Czartoryski.
5. Finanse i gospodarka. Wzrósł Budżet państwa. Zwiąkszyły się możliwosci handlowe. Wznowiono eksloatacją rud żelaza i wągla kamiennego.
73 4 73
2009-12-12T20:31:29+01:00
- ujednolicenie miar i wag
- zniesiono prywatne cla w odrębie Rzeczpospolitej
- podporządkowanie miast należących do krola
- reforma waluty ( usunięcie falszywej waluty)
- ograniczenie liberum veto ( w sprawach gospodarczych)
- zalożenie wlasnej Szkoly rycerskiej za pieniadze krola, chcial rozbudowac armie
10 4 10