Odpowiedzi

2009-12-12T20:36:39+01:00
-nowe miejsca pracy
-postęp technologiczny
-wymagania pracodawcy co do umiejętności obsługi sprzętu
-dobry informatyk poszukiwany jest w największych firmach międzynarodowych
-postęp w dziedzinach: programowanie, budowanie i zarządzanie bazami danych oraz projektami, a także wdrażanie systemów.
  • Użytkownik Zadane
2009-12-12T20:38:23+01:00

Stale rosnąca potrzeba zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów wpływa na ich wymagania wobec pracodawcy. Trudności ze znalezieniem dobrego specjalisty branży informatycznej mają firmy na całym świecie. Powoli zaczyna brakować dobrych informatyków z odpowiednio wysokimi kwalifikacjami. Do najbardziej oczekiwanych umiejętności należą: programowanie, budowanie i zarządzanie bazami danych oraz projektami, a także wdrażanie systemów. Firmy prześcigają się w ofertach pod kątem wynagrodzenia, jakości pracy, możliwościami awansu i szkoleń. Co więcej, walczą o tych samych pracowników, o których od lat ubiegają się największe giganty w branży IT.
Informatycy mogą nie tylko przebierać w ofertach, ale z góry stawiają twarde warunki pracy. Head hunterzy nie śpią i ciągle przedstawiają coraz to lepsze i kuszące propozycje. Najbliższe lata nie zapowiadają większych zmian. Studenci kierunków informatycznych mogą śmiało spodziewać się zainteresowania ze strony pracodawców prawie każdej branży. Już teraz warto przyjrzeć się, jakie są preferencje i oczekiwania studentów w Polsce i za granicą i co ich różni od studentów kierunków biznesowych i inżynierskich. Na podstawie badania Student Survey 2008, przeprowadzonego przez firmę Universum, można zaobserwować dość podobne tendencje w określaniu celów zawodowych wśród studentów kierunków informatycznych, biznesowych i inżynierskich.
Dla przyszłych informatyków najważniejszym celem zawodowym jest możliwość samodoskonalenia, która umożliwi zostanie ekspertem w danej/swojej dziedzinie (74%). Oczywiście niezmiernie ważny jest wkład pracodawcy w osiągnięcie owego celu poprzez zapewnienie profesjonalnych szkoleń, powierzanie zróżnicowanych projektów i możliwość samodzielnego zarządzania swoim czasem pracy. Ich oczekiwania wobec rozwoju zawodowego podzielają studenci kierunków inżynierskich (75%) oraz biznesowych (64%). Drugim w kolejności ważnym celem zawodowym w przypadku studentów IT jest zrównoważenie życia osobistego z zawodowym (50%), co wydaje się już nieco mniej ważne dla osób studiujących biznes (47%) czy inżynierię (45%). Poza szybkim rozwojem i przedsiębiorczością, dobrą reputacją czy sukcesem na rynku, które składają się na wzorowy wizerunek pracodawcy w oczach studentów podanych kierunków, to głównie przyszli informatycy są wabieni innowacyjnymi produktami i usługami. Pracodawca powinien dodatkowo przedstawić pewną perspektywę wysokich zarobków oraz jasną ścieżkę awansu, co w rzeczywistości oczekują studenci prawie wszystkich kierunków. W przypadku IT dużą rolę odgrywa również konkurencyjne wynagrodzenie podstawowe, którego wysokość już na samym początku rozmowy rekrutacyjnej jest przez nich z góry zastrzegana.
W rankingach firmy Universum, przeprowadzonych m.in. w Polsce, USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, w roku 2008 najbardziej pożądanym pracodawcą w opinii studentów IT w w/w krajach okazała się firma Google. Tuż za nią uplasowała się firma IBM (Polska Niemcy) oraz Microsoft (USA, Wielka Brytania). Trzeba przyznać, że firma Google zawojowała Europę pod względem popularności marki i wizerunku pracodawcy. Do tej pory zbierała laury tylko w USA, natomiast w Europie nie wchodziła nawet do pierwszej 5 najatrakcyjniejszych pracodawców w dziedzinie IT. Mimo obecnej sławy, Google powinien mieć się na baczności, gdyż coraz więcej firm spoza branży pragnie zwrócić na siebie uwagę dobrze wyszkolonych informatyków, poprzez inwestowanie w Employer Branding. Jak na razie Google odniósł niepodważalny sukces w tej dziedzinie i może sobie pozwolić na najlepszych.
  • prhz
  • Rozwiązujący
2009-12-12T20:37:30+01:00
Stale rosnąca potrzeba zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów wpływa na ich wymagania wobec pracodawcy. Trudności ze znalezieniem dobrego specjalisty branży informatycznej mają firmy na całym świecie. Powoli zaczyna brakować dobrych informatyków z odpowiednio wysokimi kwalifikacjami. Do najbardziej oczekiwanych umiejętności należą: programowanie, budowanie i zarządzanie bazami danych oraz projektami, a także wdrażanie systemów. Firmy prześcigają się w ofertach pod kątem wynagrodzenia, jakości pracy, możliwościami awansu i szkoleń. Co więcej, walczą o tych samych pracowników, o których od lat ubiegają się największe giganty w branży IT. Informatycy mogą nie tylko przebierać w ofertach, ale z góry stawiają twarde warunki pracy. Head hunterzy nie śpią i ciągle przedstawiają coraz to lepsze i kuszące propozycje. Najbliższe lata nie zapowiadają większych zmian. Studenci kierunków informatycznych mogą śmiało spodziewać się zainteresowania ze strony pracodawców prawie każdej branży. Już teraz warto przyjrzeć się, jakie są preferencje i oczekiwania studentów w Polsce i za granicą i co ich różni od studentów kierunków biznesowych i inżynierskich.