Mam sprawdzian i potrzebuje odpowiedzi? z lektóry zemsta-niemuszą byc długie odpowiedzi.ale konkretne.1)co to jest dramat? 2)co to jest komedia? 3)co rozpoczyna zemste i konczy? 4)jak jest zbudowana zemsta? 5)co to jest komizm językowy? 6)wyznacznuki komedi i dramatu? 7)co to jest komizm postaci? proszę o szybką odpowiedz


1

Odpowiedzi

2009-12-13T00:16:06+01:00
A) Dramat - jeden z trzech głównych gatunków literackich. Jego cechą jest to, że rola narratora jest ograniczona do minimum i ma pełne usamodzielnienie działań i wypowiedzi postaci. Świat przedstawiony w dramacie koncentruje się na akcji która jest wyraźnie zarysowana. Grające postacie są charakteryzowane przez czyny i słowa, która wypowiadają. Obok tekstu głównego (dominując w nim dialogi i monologi) może występować tekst poboczne(didaskalia). Dramaty zazwyczaj rozgrywa się na scenie. Zazwyczaj mają one zakończenie tragiczne lub szczęśliwe(komedie).
b)Komedia - jeden z 3 oprócz dramatu i tragedii gatunków dramatycznych. Komedie cechuje wesoły, pogodny nastrój, komizm, zazwyczaj żywa akcja i szczęśliwe zakończenie dla bohaterów.
c)Zaczyna się tym, że Cześnik Raptusiewicz chce się ożenić z bogatą panną Podstoliną. Szuka on bogatej kobiety, bo chce zabrać jej majątek, tym czasem nie wiem, że ona jest bez grosza przy duszy. Kończy się to raczej śmieszne, szczęśliwie, kłotnią Cześnika i Rejenta, którzy dowiadując się, że Podstolina jest bez grosza przy duszy, bo przepisała cały majątek na Klarę, godzą się.
d)Zemsta to dramat czyli jest podzielona na 5 aktów. Zawiera tekst poboczny didaskalia, zawiera zasadę trzech jedności, jak pisałam nie ma narratora, to są chyba najważniejsze cechy.
e)Komizm językowy - kategoria estetyczna, wywołująca śmiech ze strony widza.
f)komizm postaci - jedna z trzech podstawowych komizmów. wywołuje próbą reakcje wesołości u odbiorcy posobem prezentowanej postaci ;)
chyba tak to leciało jak pamiętam ;D
5 3 5