Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-12T23:20:56+01:00
Biblia przedewszystkim dostarcza nam wiedzy jak człowiek został stworzony, to wielki przywilej znac prawdę i rozumiec Biblię, jakie były początki ludzkości, jaką mamy wolę, na czyje podobieństwo mamy się kształcić,"Duch, który obrał w nas siedzibę, stale pożąda ze skłonnością do zawiści"? jaki grzech popełniła pierwsza kobieta (Ewa),O ludziach gdzie mieszkali , jakie mieli cechy, co robili, do czego jesteśmy stworzeni, po co jesteśmy stworzeni i przez kogo, co mamy w życiu robić'Zbliżcie się do Boga, a on zbliży się do was. Obmyjcie ręce, grzesznicy, i oczyśćcie serca, niezdecydowani(Jakuba 4:4-8).I zastanowienie, co będzie po śmierci, ogólnie czemu jest tak a nie inaczej na tym świecie, "Bóg przeciwstawia się wyniosłym, lecz pokornych obdarza niezasłużoną życzliwością".zy Biblia może być źródłem wartości dla współczesnego człowieka?Każdy zapewne odpowie na to pytanie twierdząco. Aby wykazać, że Biblia jest źródłem wartości, należy najpierw przypomnieć sobie, co to jest wartość. Ze Słownika Języka Polskiego wiemy, iż wartość to, bardzo ważna mająca dla kogo duże znaczenie cecha właściwa jakiejś osobie lub rzeczy oraz coś, co jest dobre bądź złe; ile coś jest warte pod względem materialnym,etycznym. Czy więc Biblia jest źródłem wartości dla współczesnego człowieka? Moim zdaniem tak. Na poparcie mojego stanowiska mogę przytoczyć kilka argumentów.
Po pierwsze, wg Biblii miłość jest jednym z fundamentów życia. Wiemy o tym z "Hymnu o miłości" św. Pawła. Miłość, która jest potężna jak śmierć, daje nam poczucie bezpieczeństwa, jest najważniejsza. Potęgę miłości opisuje także fragment Pieśni nad Pieśniami:"Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki". Zgadzam się z Aleksandrem Vinet`em, który powiedział"Człowiek jest po to, aby ko0chać. Jeżeli nie kocha-to nie żyje". Z tego wszystkiego wynika, iż miłość jest najważniejsza dla każdego z nas, jest czymś, czego człowiek uparcie szuka w swym życiu.
Biblia uczy nas także, że rodzina jest ważnym elementem naszego życia. W przypowieści o synu marnotrawnym doskonale zobrazowana jest miłość rodzicielska, przebaczenie. "Podstawową siłą pedagogiczną jest dom rodzinny" powiedział kiedyś Fiodor Dostojewski i ja całkowicie się z nim zgadzam. Rodzina uczy nas samodzielnego życia, to właśnie w niej kształtuje się nasz charakter i to, jakimi jesteśmy i będziemy ludźmi.
Kolejną wartością, która przekazuje nam Biblia, jest wiara. Pismo Święte zawiera mnóstwo przykładów ludzkiej wiary, Bożej opieki, choćby fragment o niewidomym mężczyźnie, który prosił Jezusa o uzdrowienie,wierząc, że ten mu pomoże. Chrystus spełnił prośbę mężczyzny i odprawił słowami :"Idź w pokoju, twoja wiara cie uzdrowiła". Wiara w Boga daje nam nadzieje na lepsze jutro, dzięki niej żyjemy w przekonaniu, iż nasze życie to wędrówka ku wieczności. Myślę, że zgodzi się ze mną większość ludzi, gdyż "Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry"/Soren Kierkegaard/.
Zatem Biblia uczy nas o wielkiej wadze miłości, która "nigdy nie ustaje", także przekonuje, iż rodzina jest fundamentem ludzkiej egzystencji; "instytucją", która nas kształtuje, a dzięki wierze możemy przenosić góry.
Uważam, że wymienione wyżej argumenty przekonają każdego do słuszności tezy, która brzmi: Biblia źródłem wartości dla współczesnego człowieka.
Na zakończenie chciałabym przytoczyć słowa Jana Pawła II:"Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro jest niepewne...Tylko dziś jest twoje",dlatego, każdego dnia powinniśmy naszym życiem przekazywać przyszłym pokoleniom wartości,takie jak miłość, rodzina czy wiara.
5 3 5