Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-12T23:24:35+01:00
Na pytanie postawione powyżej można znaleźć wiele odpowiedzi. Jedni mogą twierdzić, że czytanie czegokolwiek to strata czasu, inni natomiast bez interesującej książki nie wyobrażają sobie codzienności dnia. Ja oczywiście należę do tej drugiej grupy. Może nie czytam od razu całej książki, ale na pewno staram się przeanalizować chociażby kilkanaście stron. A dlaczego warto czytać? Na to pytanie mam kilka odpowiedzi.
Otóż pierwszym argumentem jest to, że czytając cokolwiek wzbogacamy nasze słownictwo. Prawdą jest, że człowiek, który nie ma styczności z jakąkolwiek książką, ma mały zasób wyrażeń. Często gdy chce coś powiedzieć lub wyjaśnić, po prostu brakuje mu słów. Nie to co osoba, która dużo czyta. Jej wysławianie się jest coraz lepsze. Przyjemniej się słucha osoby, która mówi płynnie i nie "zacina się", gdy chce coś wyjaśnić. Żeby dojść do takiego etapu, potrzeba naprawdę sporo wysiłku, trudu i cierpliwości.
A co z ortografią? To właśnie bez niej wszystkie wypracowania w szkole są oceniane poniżej oceny dobrej, a nawet i niższej. Żeby to poprawić nie trzeba wkuwać poszczególnych słów, tylko sięgnąć po jakąkolwiek książkę, zeszyt, czasopismo. Odkąd dużo czytam, a robię to już od dłuższego czasu, nie mam zbyt wielkich problemów z ortografią. Szybko zapamiętuję trudne wyrazy. Oczywiście człowiek jest nieomylny, toteż zdarza mi się zrobić jakiś błąd. Te umiejętność pisania posiadam właśnie z książek, bo to dzięki nim ludzie utrwalają oraz ćwiczą swoją ortografię.
Kolejnym argumentem jest nasza wiedza, zdobywana przez słuchanie, czytanie oraz rozmowy. Analizując książkę na przykład od historii, możemy dowiedzieć się kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa, a kiedy druga. Możemy przyswoić sobie takie terminy, jak: kolonia, bojówka, a nawet dywersja. Czytając podręcznik od biologii dowiemy się coraz to ciekawszych rzeczy, o których wcześniej być może nie mieliśmy pojęcia. Oddając się lekturze szkolnej otrzymujemy informacje o losach bohaterów danej książki. Natomiast wyczytując wiadomości z gazety, można się dowiedzieć o tym, co np. dzieje się w kraju lub na świecie. To dzięki książkom człowiek staje się mądrzejszy i uczy się nowych zagadnień, przez co podnosi swój poziom wiedzy.
Czy książka "działa" na nasza wyobraźnię? Jestem w stu procentach pewna, że tak. Czytając książkę, np. "Pan Tadeusz" inaczej wyobrażałam sobie niektóre rzeczy. Zdecydowanie wole książkę od filmu. W nim mamy już wszystko przedstawione w takim świetle, w jakim widzi to reżyser. Za to w książce, strona po stronie, można wyobrazić sobie wystrój domu oraz poszczególne osoby w niej opisane. Można wczuć się w którąś z postaci powieści i postawić się na jej miejscu w różnych sytuacjach. Jest prawdą, że książka pobudza i rozwija wyobraźnię człowieka.
Lubię czytać, ponieważ mogę "oderwać się" od rzeczywistości.To tak, jakbym żyła w dwóch miejscach. Czytając, przenoszę się myślami do zaczarowanego świata i nie mam potrzeby stamtąd wrócić. Oto jest kolejny argument. Cieszę się, gdy mogę "zatopić się" w ulubionej książce i poczuć obecność bohaterów owej powieści, szczególnie wieczorem. Wtedy nawet, gdy przestanę czytać, myślę co przydarzyło się mojej ulubionej postaci, jak dalej potoczy się jakaś sytuacja. Gdy już zacznę czytać ciekawą książkę, nie mogę się od niej oderwać. Przenoszę się myślami do świata, w którym mogę uciec od szarej rzeczywistości.
Czy warto czytać książki? Na to pytanie jest już jasna odpowiedź. Powinno się je czytać ze względu na: bogate słownictwa, ortografię, wiedzę, wyobraźnię, wyciszenie oraz dobrze wykorzystany czas wolny. Im więcej czytamy, tym więcej się dowiadujemy. Moim zdaniem warto czytać nie tylko książki, ale także gazety i czasopisma, bo one tez potrafią kształcić.
Książka jest wielkim przyjacielem człowieka. Według mnie z całą pewnością warto czytać książki, postaram się to udowodnić następującymi argumentami.
Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest rozwijanie wyobraźni. Autorzy literatury umieszczają w swoich dziełach ciekawe opisy. Pobudzają one naszą ciekawość oraz pomagają stworzyć lepszy obraz przedstawionych sytuacji.
Po drugie czytając książki można się wiele nauczyć. Wzbogacają one nasze słownictwo, poprzez stosowaną w nich terminologię, nie zawsze używaną w życiu codziennym. Czytając utrwalamy jednocześnie zasady pisowni, zapamiętując trudniejsze wyrazy.
Następnym argumentem jest wolny czas, który można mile spędzić także przy lekturze. Niektóre są tak wciągające i interesujące, że trudno się do nich oderwać.
Kolejną sprawą jest to, że gdy odrabiamy lekcje spotykamy się z wyrazami, których znaczenia nie znamy. Wtedy sięgając po odpowiedni słownik dowiadujemy się o ich znaczeniu.
Kolejnym argumentem potwierdzającym moją tezę jest nasze hobby. Każdy ma swoje zainteresowania i chce jak najwięcej o nim wiedzieć. Mimo, że w Internecie można łatwo i szybko znaleźć informacje, to nigdy nie zastąpi on książki.
Podsumowując stwierdzam, że warto czytać książki. Mam nadzieję, że przedstawionymi argumentami potwierdziłam swoją tezę i przekonałam innych do sięgnięcia po to cenne i praktyczne źródło wiedzy.
2009-12-12T23:27:46+01:00
Książi warto czytać ponieważ ucza nas wiedzy zawartej w nich i ksztaltuja muzg do zapamiętywania itp.Ucza nas rownież o Histroki ktora być moze kiedys miała miejsce lub mitów ktore zostały stwożone przez człowieka jako rozrywkę....
Tyle mogl bym napisac bo dalej niemam weny moze troche pomoglem zycze powodzenia.