Odpowiedzi

2011-01-13T22:09:49+01:00

Danusia i Jagienka to bohaterki powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Po śmierci matki Danusi jej prawną opiekunką zostaje księżna Anna Danuta, choć ma ona ojca- Juranda ze Spychowa. Jagienka to córka Zycha ze Zgorzelic i również nie ma matki. Jest ulubienicą opata z Tulczy. Dziewczyny są młode i piękne. Jurandówna to dama serca Zbyszka, a w chwili, gdy ja poznajemy, ma 12 lat.

Danusia jest delikatna, drobna, szczupła i taka dziecinna. Jako dwórka nie robi praktycznie nic. Postępowała tak, jak kazali jej dorośli. Wyróżnia ją dziecinność i niedojrzałość. Według niej zycie to bajka. Podoba jej się, że będzie żoną przystojnego rycerza z Bogdańca. Dziewczynka jest bardzo ufna wobec innych ludzi, gdyż z ich strony nigdy nie spotkało jej nic złego. Nie znała jeszcze życia, aż do momentu porwania. Twarz Jurandówny jest blada, bez żadnej skazy. Posiada duże, błękitne oczy i jasne, lekko kręcone, długie włosy, opadające na ramiona. Zdobi je spleciony z kwiatów wianuszek. Ubiera się w wytworne i eleganckie, ale niepraktyczne suknie. Nigdy nie czuła się tak, jak podczas porwania przez Krzyzaków: tortury, lęk, tęsknota, głód i zimno. Przez takie warunki zachorowała i niechybnie zmarła.

Córka Zycha ze Zgorzelic, Jagienka, stanowi przeciwieństwo Jurandówny. Często uprawia zajęcia typowo męskie, takie jak polowanie, jazda konno i strzelanie z łuku. To piękna, ciemnowłosa dziewczyna o zgrabnej figurze. Ma dobre serce, współczuje biednym i pokrzywdzonym. Odznacza się przy tym sprytem i inteligencją. Jej twarz jest rumiana, a modre oczy i czerwone usta to nieodzwony element jej urody. Charakteryzują ją długie, ciemne włosy, najcześciej splecione w jeden lub dwa warkocze. Do twarzy jej w kolorze czerwonym. Zychówa preferuj wygodne stroje, ponieważ są one praktyczne, co przydaje się podczas polowań. Potrafi jeździć konno i władać bronią. Umie się obronić i rzadko płacze. Bardzo mocno kocha Zbyszka z Bogdańca, ale widząc, że on kocha inną, nie narzuca mu8 się ze swym uczuciem. Dostrzegając Juranda na leśnej drodze, całego okaleczonego, ratuje życie ojcu swojej rywalki. Jej dobroć i cierpliwość została w końcu nagrodzona. Po śmierci Danusi, Zbyszek dostrzega w niej piękną i godną miłości kobietę. Jagienka od początku była idealną kandydatką na żonę rycerza.

Z mojego punktu widzenia, Jagienka jest lepszą osobą, ponieważ pomaga innym. Nie potrafi przejść obojętnie wobec ludzkiego cierpienia. Wyróżnia ją pracowitość i inteligencja.

 

 

 

Nie wiem, czy to jest na temat, ale mam nadzieję, że moja praca jest przydatna :D