Cześć . ostatnio nie było mnie w szkole więc musze przepisać lekcje z histori i innych tam przedmiotów .
Moja koleżanka Bazgrze i nie mogę sie doczytać kto to był :

Junona
Mars
Hermesa

Licze o szybkie odpowiedzi . A tema lekcji był taki ,, Bogowie starożytnego Egiptu " Thx i czekam ;)

2

Odpowiedzi

2009-12-13T11:29:41+01:00
Junona – bardzo ważna bogini italska, małżonka Jowisza. Zakresem swych możliwości i obowiązków przypominała Herę. Często jest z nią utożsamiana. Była opiekunką życia kobiet, w tym życia seksualnego i macierzyństwa. Należała do Trójcy Kapitolińskiej, w skład której wchodzili również bóg Jowisz i bogini Minerwa.

Mars - staroitalski bóg wojny, znany już u Etrusków jako Maris. Obok Jowisza i Kwirynusa jeden z głównych bogów w mitologii rzymskiej. Odpowiednik greckiego Aresa. Początkowo czczony jako patron pór roku, szczególnie wiosny. Pasterze powierzali swoje stada opiece Marsa przed watahami wilków. Między innymi do Marsa śpiewali swoje pieśni saliowie. Był czczony jako ojciec bliźniąt: Romulusa i Remusa. Poświęcano mu jeden z miesięcy - marzec, kiedy to tradycyjnie pogoda pozwalała wznowić lub rozpocząć działania wojenne.

Hermes - w mitologii greckiej jednym z 12 bogów olimpijskich. Bóg wędrowców, złodziei i podróżujących. Posłaniec boży. Syn Zeusa i Tytanki Mai, jest bratem Dionizosa, Hefajstosa, Ateny, Afrodyty, Apolla, Artemidy i innych. Patron wędrowców, złodziei, handlu, kupców, oraz posłańców. Urodził się w górach Kyllene w Arkadii, gdzie były główne ośrodki jego kultu.
2009-12-13T11:29:27+01:00
Zobacz sobie na jaką litere się zaczyna. ;)

1.Junona Regina- członkini Triady, ze świątynią na Awentynie i na Campus Martius, opiekunka Rzymian.
2.Junona Moneta- opiekunka narzeczonych, przydomek niewiadomego pochodzenia, mógł pochodzić od słowa "mons" czyli wzgórze lub od "monere" czyli ostrzegać. Odnosiło się to do wydarzeń z 390 roku pne, gdy wznoszono modły do Junony by ochroniła Capitolium przed atakiem Galów. Następnie na Wzogórzu Kapiotlińskim w jej świątyni otwarto mennicę i prawdopodobnie stąd też wzięła się nazwa pięniędzy, "moneta".
3.Junona Sospita- Junona Zbawczyni, patronka państwa, miała swoją światynię na Forum Holitorium w Rzymie. Obchodziła swe święto 1 lutego.
4.Junona Curitis lub Junona Quiritis- opiekunka włócznikow i Kwirytów. Była jedynym bogiem, którego czczono w każdej z 30 kurii, wielbili ją żolnierze i administratorzy. Miała świątynię na Campus Martius.
5.Junona Lucina- bogini światła i narodzin, także "oświecenia", opiekunka kobiet w ciąży i rodzących. Światynia znajdowała się między innymi na Eskwilinie.

Mars (Ares -odpowiednik grecki) - bóg wojny

Zakon Hermesa to fikcyjne stowarzyszenie z gry fabularnej Ars Magica oraz Tradycja z gry fabularnej Mag: Wstąpienie. Magia tych czarowników od samego początku tej grupy związana była z zaklinaniem słów dającemu im władzę nad rzeczami materialnymi oraz światem idei. W ArM (Ars Magica) istota tej magii opiera się na inkantacjach i gestach, które mają na celu zgromadzenie i nadanie odpowiedniej formy zgromadzonej energii.

tak mi się wydaje ;))