Odpowiedzi

2009-12-13T11:37:34+01:00
Proces słyszenia, narząd słuchu

Fala dźwiękowa wytwarzana przez dane ciało wprawia w drganie błonę bębenkową ucha. Drgania te przenoszą się na układ kosteczek słuchowych, które znajdują się w uchu środkowym i za ich pośrednictwem na błonę okienka owalnego w uchu wewnętrznym. Błona ta uwypukla się do schodów przedsionka, podwyższając tym samym ciśnienie perylimfy. Powoduje to uwypuklenie błony okienka okrągłego i ruchy błony podstawowej, które uciskają włoski komórek włoskowych, a także pobudzenie zakończenia nerwu słuchowego. Energia mechaniczna fali dźwiękowej zostaje przekształcona w energię elektryczną pobudzonego nerwu słuchowego. Kodowanie informacji w nerwie zachodzi zgodnie z zasadą miejsca i częstotliwości.
Narząd słuchu znajduje się w okolicy kości skroniowej. Jest on podzielony na trzy części : ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne. Do ucha zewnętrznego należy małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny zamknięty błoną bębenkową. Błona ta ma ok. 8mm średnicy, jest ona sprężysta łącznotkankowa, która drga pod wpływem fal powietrza. Za nią znajduje się ucho środkowe. Należy do niego wypełniona powietrzem jama bębenkowa, znajdujące się w niej kosteczki słuchowe tworzą łańcuch, przenoszący drgania błony do ucha wewnętrznego. Ciśnienie ucha środkowego powinno być równe ciśnieniu zewnętrznemu. W uchu wewnętrznym mieści się narząd równowagi i zakończenia nerwów słuchowych. Leżące Leżą one w zawikłanym układzie przestrzeni (błędniku kostnym). W jego skład wchodzą : przedsionek, trzy kanały półkuliste i ślimak.
2009-12-13T11:37:50+01:00
Małżowina uszna skopia fale dźwiękowe i kieruje je do zewnętrznego przewodu słuchowego. Drgania powietrza wprawiają w ruch błonę bębenkową, na której wspiera się młoteczek. Drgania młoteczka przenoszone są dalej, przez kowadełko i strzemiączko aż na okienko owalne. Drgania tego okienka są przenoszone na płyn wypełniający kanały ślimakaw schodkach przedsionka .Przy przenoszeniu fali ze ślimaka w schodkach przedsionka na ślimaka w schodkach bębenka zostaje zmieniona częstotliwość dźwięków. To powoduje pobudzenie komórek włosowatych .Zmiana położenia blaszki podstawnej kanału ślimaka powoduje tarcie rzęsek o błonę pokrywającą i w konsekwencji depolaryzację lub hiperpolaryzację komórek włosowatych. Wtedy zostaje uwolniony neurotransmiter do synapsy i I-rzędowy neuron czuciowy zostaje pobudzony. Sygnał zostaje przekazany przez cztery neurony czuciowe aż do kory słuchowej w płacie skroniowym mózgu.