Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T11:42:20+01:00
Utwór bazuje na ukazaniu walki XIX-wiecznej młodzieży polskiej z tyranią rusyfikacji. Wraz z rozwojem wydarzeń poznajemy dzieje trzech głównych bohaterów: Marcina Borowicza, Andrzeja Radka i Bernarda Zygiera. To właśnie oni nadają dynamiczności "przedsięwzięciu" Żeromskiego. Czytając kolejne strony powieści, dowiadujemy się o nich bardzo wiele. Oprócz tego autor „nieświadomie” opisuje postawy wobec rusyfikacji naszych przodków - stąd też możemy książkę tę nazwać powieścią dokumentem.
Dzięki tej lekturze przekonujemy się, ile trudu, odwagi i poświęcenia włożyli w swoją walkę chłopcy, aby odnaleźć swój życiowy cel – zrozumieć kim naprawdę są. Odkryli swoją tożsamość narodową – w końcu poczuli się Polakami. Punktem kulminacyjnym okazała się recytacja Zygiera „Reduty Ordona”, która diametralnie zmieniła nastawienie uczniów do prześladowców – rusyfikatorów. Od tej pory ich głównym dążeniem była totalna negacja wszystkich zakazów określonych przez rząd rosyjski (m.in. spotkania u Gontali, na którym czytali dzieła literatury polskiej i światowej).
„Syzyfowe prace” nie są autobiografią autora, z tego względu, że nie są własnoręcznie spisanym życiorysem Żeromskiego, choć oczywiście pewne fakty z życia, a nawet cechy wieszcza są przypisane niektórym postaciom występującym w utworze. I tak np. Rodzinne Gawronki Marcinka to „żywy” obraz Ciekot pisarza, Andrzej Radek to najprawdopodobniej kolega z lat szkolnych niedoszłego weterynarza, a „Kawka” – to w rzeczywistości przezwisko szkolne pisarza (w utworze przydomek ten nadano nauczycielowi Radka – Paluszkiewiczowi).
3 5 3