Odpowiedzi

2009-12-13T11:48:54+01:00
1. przemiana Nilu i całej wody w Egipcie w krew ('dam')
2. żaby (w innych wersjach przypuszcza się iż to były gady) ('cfardea')
3. komary ('kinim')
4. muchy ('arow')
5. pomór bydła ('dewer')
6. wrzody ('szchin')
7. grad ('barad')
8. szarańcza ('arbe')
9. ciemność ('choszech')
10. śmierć pierworodnych ('makat bechor)
Plaga A nioła śmierci polegała na tym że anioł śmierci przechodził przez Egipt i zabijał wszystkich pierworodnych synów chyba, że drzwi domu były naznaczone krwią baranka.
8 3 8
  • Użytkownik Zadane
2009-12-13T11:49:24+01:00
Nagle ciemność ogarnęła kraj, tak gęsta i czarna, iż wydawało się, że „można jej dotknąć”. Ludzie nie tylko zostali pozbawieni światła, ale powietrze było tak duszne, że trudno było oddychać. „Przez trzy dni nie widział jeden drugiego i nikt nie mógł wstać z miejsca swojego; ale wszyscy synowie izraelscy mieli światło w siedzibach swoich” (w. 23). Egipcjanie czcili słońce i księżyc; w tej tajemniczej ciemności zarówno ludzie, jak i ich bogowie, zostali porażeni mocą, która ujęła się za niewolnikami. Jednak chociaż było to straszne, plaga ta była dowodem Bożego miłosierdzia. Bóg nie chciał niszczyć. Dał ludziom czas na zastanowienie się i skruchę, zanim zesłał na nich ostatnią
i najstraszniejszą z plag.
Trwoga zmusiła faraona do dalszych ustępstw. Pod koniec trzeciego dnia ciemności wezwał Mojżesza i zezwolił na wyjście ludzi, pod warunkiem, że zostawią stada i trzody.
Ostatnią plagą była plaga śmierci. Kto nie pokropił swych drzwi od domu krwią baranka, tam wchodził anioł śmierci i umierali ludzie tego domu(pierworodni). Bóg ostrzegał ale faraon nie słuchał dlatego jedo syn także umarł.
15 2 15