Odpowiedzi

2009-12-13T13:46:08+01:00
Adaptacja zmysłu węchu to zdolność przystosowania się narządu węchu do bodźca zapachowego
2009-12-13T13:47:37+01:00
Naukowcy mają trudność w ustaleniu, na jakiej podstawie związki chemiczne wdychane przez nos są interpretowane w mózgu jako zapach miłe lub nieprzyjemne, nie wiedzą, jakie procesy dokładnie zachodzą podczas wąchania. Z tyłu jamy nosowej- w obszarze zwanym polem węchowym znajdują się zakończenia nerwów wykorzystywane do odbierania zapachów. Zakończenia nerwowe są to małe komórki-komórki węchowe, każda z nich wyposażona jest w około tuzin delikatnych włosków-rzęsek. Rzęski są stale wilgotne dzięki śluzowi, który zajmuje się wychwytywaniem substancji wydzielających zapach.
Przypuszcza się, że substancje chemiczne zostają wciągnięte do nosa, rozpuszczają się w śluzie i dzięki temu roztwór związków chemicznych pokrywa rzęski, które wysyłają do komórek nerwowych odpowiednie sygnały, które następnie wędrują do włókien nerwowych-nerwów węchowych i te informacje przekazywane są do części mózgu- węchomózgowia(u ludzi o wiele słabiej rozwiniętego niż u zwierząt).
Zapachy podstawowe:
Wszystkie komórki węchowe są identyczne i istnieje pytanie jak potrafią ustalić różnicę między tysiącami woni. Jednak wiadomo, że istnieje 6 podstawowych zapachów:
-kwiatowy
-owocowy
-zgniły
-korzenny
-spalenizny
-żywiczny(np. terpentyny)
1 4 1