Odpowiedzi

2009-12-13T15:14:10+01:00
1.1 MURZYNI BANTU
zamieszkująca tereny stepowe, w środkowej i południowej Afryce. Liczą łącznie ok. 100 mln. ludzi, trudnią się głównie rolnictwem i hodowlą.
1.2 MASAJOWIE
Zamieszkują pogranicze Kenii i Tanzanii, na obszarze ponad 150 tys. km2, od północy, zachodu i południa otaczającym masyw Kilimandżaro i Meru, pomiędzy Jeziorem Turkana (dawne Rudolfa) a górą Kenią, po górny bieg rzeki Wami.
Zajmują się pasterstwem i rolnictwem
1.3 ARABOWIE
Zamieszkują rozległe obszary, ciągnąc się od Mauretanii, poprzez tereny północnej Afryki, aż po Azję Centralną. Wielu Arabów zamieszkuje także kraje Europy Zachodniej oraz obu Ameryk. Za kraje arabskie uznaje się: Algierię, Arabię Saudyjską, Bahrajn, Dżibuti, Egipt, Irak, Jemen, Jordanię, Katar, Kuwejt, Liban, Libię, Mauretanię, Maroko, Oman, Somalię, Sudan, Syrię, Tunezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa te tworzą Ligę Państw Arabskich. Współcześnie liczbę Arabów na świecie szacuje się na ok. 200 mln.

Zamieszkujący pustynne obszary Arabowie trudnili się gł. koczowniczym pasterstwem, związanym z hodowlą wielbłądów, owiec i kóz. Obecnie taki sposób życia jest kultywowany przez minimalny procent ludności arabskiej. Arabowie zajmowali się także od dawna rolnictwem, rzemiosłem i handlem, osiedlając się w oazach i na żyźniejszych terenach. Od VII w. zaczęli zakładać duże ośrodki miejskie, w których obecnie mieszka blisko połowa arabskiej populacji. Niezwykle istotną, dla rozwoju społeczności Arabów, rolę odegrał gwałtowny rozwój przemysłu naftowego .

2
LAS RÓWNIKOWY
W lasach równikowych rosną drzewa, takie jak:

bananowce
palmy
kakaowce
paprocie drzewiaste
mahoniowce

Występują tam także pnącza, np.

filodendrony
wanilia
liany
Uprawy
cynamon
pieprz
goździki
szlachetne gatunki drewna: mahoń, heban, balsy i palisander.
plantacje bananowców
trzciny cukrowej
kawy
palm kokosowych.

2 3 2