Odpowiedzi

2009-12-13T15:12:41+01:00
Tkanka okrywająca - jedna z tkanek roślinnych, dzieli się na skórkę (tkanka żywa) i korek (tkanka martwa). Skórka występuje na liściach i łodygach (w postaci epidermy) oraz na korzeniach (w postaci epiblemy inaczej zwanej ryzodermą). Tkankę okrywającą dzieli się na pierwotną i wtórną.
Budowa

Tkanka okrywająca składa się z żywych, prostokątnych komórek, ściśle przylegających do siebie. Występuje w niej kutykula, włoski mechaniczne oraz aparaty szparkowe. Nie posiada chloroplastów, dzięki czemu światło przenika do wewnątrz. Fellogen składa się z komórek merystematycznych,które dzielą się odkladając na zewnątrz nowe komórki korka (fellem) i od czasu do czasu również do wnętrza jedną lub kilka warstw żywych komórek o cechach komórek miękiszowych (felloderma). Owe trzy warstwy : felloderma, fellogen i martwe komórki korka tworzą korkowicę.
Funkcje

Funkcją tej tkanki jest oddzielenie środowiska zewnętrznego od środowiska wewnętrznego, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody oraz udział w wymianie gazowej.

Formy ochrony:

* wytworzenie na powierzchni skórki związków zwanych kutyną, a wytworzona przez te związki jednolita powłoka zwana jest kutykulą i zwykle na części podziemnej rośliny nie występuje,
* wytworzenie kolców, kutneru,
* wydzielanie substancji drażniących, kłujących, zapachowych.
- Komórki skórki (epidermy) pokrywającej nadziemne części roślin stanowią pojedynczą warstwę na powierzchni młodych organów, ściśle do siebie przylegają; na powierzchniach stycznych komórek znajdują się ząbkowania i fałdowania, co zwiększa odporność na rozerwanie; pozbawione są chloroplastów. Zewnętrzne płaszczyzny ścian komórkowych są grube, pokryte kutyną i niekiedy woskiem – funkcja ochronna.

- Wytworem komórek epidermy są aparaty szparkowe, włoski (jednokomórkowe, wielokomórkowe, rozgałęzione, gwiaździste), kutner (powłoka z włosków bardzo gęsta i wełnista) oraz kolce. Szczególną kategorię włosków stanowią włoski wydzielnicze, wydzielające substancje zapachowe, np. geranium, pelargonia.

- Skórka chroni roślinę przed parowaniem, nagłymi skokami temperatury, zakażeniami wirusami i bakteriami, zjadaniem przez zwierzęta (włoski, kolce), umożliwia transpirację i wymianę gazów oddechowych. U roślin cieniolubnych (skiofitów), komórki skórki mają chloroplasty i biorą udział w fotosyntezie.