Odpowiedzi

2011-07-21T14:46:44+02:00

Kompas składa się z wąskiego, długiego i lekkiego magnezu (tzw.igły magnetycznej) usytuowanej  na pionowej osi oraz tarczy z podziałką kątową. Współczesne kompasy wypełnione są płynem (zwykle alkoholem), co zapobiega drganiu igły utrudniającemu odczyt. 

Nie można zastosowac go w żelaznym czołgu, ponieważ żelazo zaburza pracę kompasu.

 Pierwsza wzmianka o kompasie - 1088
Tu masz jego historię:
http://instrukcja.pl/i/kompas_jaka_jest_historia_wynalazkow_skad_sie_brally_kto_i_gdzie_ich_dokonywal_jaki_byl_ich_dalszy_los_i_wplyw_na_cywilizacje/pdf/7648

11 4 11
  • Użytkownik Zadane
2011-07-21T14:55:30+02:00

1. Prosty kompas składa się z:

- igły magnetycznej, zamontowanej tak by mogła się swobodnie obracać

- tarczy podzielonej na cztery równe części oznaczające dany kierunek, (wschód, zachód, północ i południe) Są one często oznaczone za pomocą symboli międzynarodowych: N – północ, S – południe, E – wschód, W – zachód.

2. Można go stosować w żelaznym czołgu, aczkolwiek jego wskazania będą się znacznie różniły. Wynika to z tego, że czołg w znacznej części zbudowany jest z ferromagnetyków (stal,żeliwo), który wytwarza pole magnetyczne. Igła magnetyczna działa na takiej zasadzie że właśnie ustawia się wzdłuż lini pola magnetycznego na Ziemi, a pole magnetyczne jakie tworzy czołg może znacznie zniekształcić odczyt z kompasu.

3.

- powstanie żyroskopu

- rozwój żeglugi

- nowe odkrycia geograficzne

6 4 6