Odpowiedzi

2009-12-13T16:39:16+01:00
Podstawą armii rzymskiej był Legion (legio), któy został podzielony na mniejszych 30 jednostek taktycznych zwanych maniupułami.
Legion dzieli się na trzy rodzaje żołnierzy piechoty, którzy byli zgrupowani w manipułach.
Pierwszym z nich był rodzaj Hastati. Należeli do niego żołnierze z najmniejszym doświadczeniem bojowym, często to oni znjadowali się w pierwszej linii, odpierając uderzenie wroga.
Drugim rodzajem byli Principes. Byli to żołnierze bardzje doświadczeni, ustawiali się w drugiej linii. Jeżeli Hastati przegrywali bitwę lub Podobne teksty
Do "Systemu kar w Legionach rzymskich" Flaviusa Crassusa słó...
Dyscyplina i wódz, czyli wykład krótki z historii wojskowośc...
Jak była zorganizowana armia Augusta?
Kawaleria rzymska
Legion Republiki Rzymskiej
Legion w czasie pokoju
Legionista
Legionista Cezara
Legionista Cezara-scutum
Legionista Cezara. Studium uzbrojenia. (© Copyright by ...
Legiony rzymskie 30 p.n.e. – 233 n.e.
Legiony rzymskie 30 p.n.e. – 233 n.e.
LEGIONY RZYMSKIE OD REFORM MARIUSZA DO CZASÓW OKTAWIANA AUGU...
Militia Vigilum, Cursus honorum, Cesarz i żołnierz, Zasady ...
O armii rzymskiej
Ogólna charakterystyka Armii Rzymskiej
opis Armi rzymskiej
Potęga armii rzymskiej
Próba porównania stopni wojskowych cz 2 I
Siła i moc
Stopnie cd.OFICEROWIE STARSI
Stopnie cz 3 PODOFICEROWIE
Stopnie cz. 3
wycofywali się, właśnie oni przesuwali się do pierwszej
Ostatnim rodzajem był rodzaj Triarii. Składali się oni z najbardziej doświadczonych i najlepiej uzbrojonych żołnierzy, stanowiących ostatni ratunek w groźnej sytuacji.
Byli oni też najmniej licznym manipułem, liczącym zaledwie 60 osób, podczas gdy manipuły Hastati i Principes około 140 żołnierzy.
Jako uzbrojenie Hastati i Principes używali doskonale skonstruowanych oszczepów (pilum) i mieczy gladius. Do obrony służyła im owalna tarcza zwana scutum. Triarii natomiast byli wyposażeni w długie i ciężkie włócznie obronne hasta.
Ostatnią jednostką armii rzymskiej za czasów Republiki była jazda (ala). Była ona podzielona na dziesięć turm po 32 jeźdźców, które dzieliły się na decuria, prowadzone przez decurionów i optionów.
Trzy manipuły tak wyspecjalizowanej piechoty, liczące około 300 żołnierzy, tworzyły kohortę. Legion tworzyło 10 kohort, dodatkowo dołączało do nich 1200 lekkozbrojnych velites i 320 jeźdźców. Można zsumowac że cały legion liczył około 4500 żołnierzy.
16 2 16
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T16:39:47+01:00
Armia cesarstwa rzymskiego
Podstawową jednostką wojskową sił cesarstwa rzymskiego był legion. Legion rzymski liczył od 4000 do 5000 żołnierzy. Dodatkowo w skład legionu wchodziło około 500 - 1000 żołnierzy pomocniczych (obcych) składających się z żołnierzy nie będących obywatelami Rzymu.Legion składał się z kohort i centurii.Typowy legion liczył 10 kohort. Każda kohorta liczyła 6 centurii, z wyjątkiem pierwszej, gdzie było 5 centurii podwójnych. Dowódcą każdej centurii był centurion.
Służba w legionach trwała około 16 lat, w tym czasie legionista nie mógł się ożenić (zakaz uchylono w 197 roku n.e.). Z czasem służbę przedłużono do 20 lat plus opcjonalnie 5 lat jako weterani.
34 4 34