Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-13T16:42:52+01:00
KULTURA HELLENISTYCZNA powstała na skutek wymieszania się kultury greckiej z kulturami Wschodu. Według wzorów greckich budowano pałace królewskie, teatry, łaźnie, ośrodki gimnastyczne. Ludność przejmowała grecką modę, poznawała dzieła literackie. Powstawały piękne dzieła, np. posąg WENUS Z MILO, płaskorzeźby z WIELKIEGO OŁTARZA ZEUSA czy GRUPA LAOKOONA. W pobliżu założonego w Egipcie miasta Aleksandria, zbudowano latarnię morską, uważaną za jeden z siedmiu cudów świata, która nie zachowała się do czasów współczesnych. W Aleksandrii też powstała pierwsza w świecie akademia nauk
7 4 7
  • Użytkownik Zadane
2009-12-13T16:46:12+01:00
Kultura ta charakteryzowała się kosmopolityzmem, indywidualizmem i synkretyzmem religijnym. Zaznaczył się dominujący wpływ języka greckiego (koine) oraz greckich obyczajów. Powszechnym zjawiskiem w tym okresie stał się kult władców. Na terenach monarchii helleńskich (m.in. Baktria, imperium Seleucydów) oraz w miastach założonych przez Aleksandra Macedońskiego dochodziło do stapiania kultury greckiej z kulturami miejscowymi. Mimo późniejszej dominacji kultury starożytnego Rzymu, wiele elementów kultury hellenistycznej przeniknęło do niej oraz przetrwało do powstania cesarstwa bizantyńskiego.W sztuce i architekturze doszło da swoistej "barokizacji" dawniejszych stylów greckich poprzez masowe używanie bogatych ozdób (np. bardzo popularne stały się ozdobne kolumny korynckie).
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T16:50:32+01:00
Kultura hellenistyczna jest to kultura powstała w czasach starozytnych po podbojach Aleksandra Wielkiego.Była ona efektem osiedlania się Greków w nowych ośrodkach, do których przynosili własne tradycje i osiągnięcia, ktore mieszaly sie z osiagnieciami Wschodu.wedlug wzorcow greckich powstawaly zarowno gmachy oraz wielkie budowle, jak i rzezby, poematy. wtedy to w poblizu Aleksandrii w Egipcie zbudowano latarnię morską, uważaną za jeden z siedmiu cudów świata oraz Biblioteke Aleksandryjska.
9 4 9