Na podstawie kinetyczno-cząsteczkowej teori budowy materi wyjaśnij :
1.Gazy wypełniają całą dostępną przestrzeń
2.Ciecze i gazy przyjmują kształt naczynia, w którym się znajdują
3.Łatwo zmienić objętość gazów
4.Trudno zmienić objętość ciał stałych i cieczy .

dziękuje z góry :)

1

Odpowiedzi

  • alz
  • Początkujący
2009-12-13T18:33:16+01:00
1) Gazy wypełniają cała dostępną przestrzeń, ponieważ odległości między cząsteczkami są duże przez co cząsteczki słabiej się przyciągają. Dlatego nie można napełnić gazem naczynia np. do połowy ponieważ cząsteczki poruszając się ruchem chaotycznym wypełnią cała dostępną przestrzeń.

2) Ciecze i gazy przyjmują kształt naczynia w którym się znajdują ponieważ nie posiadają swojego własnego kształtu a wszystko dlatego ze cząsteczki nie mają tak mocnego oddziaływania jak w ciałach stałych i dlatego ciecze oraz gazy nie są w stanie zachować własnego kształtu.

3) Gazy są ściśliwe ( łatwo zmienić ich objętość) ponieważ odległości między cząsteczkami gazów są duże, a przy dużych odległościach cząsteczki słabiej się przyciągają (dlatego też gazy nie mają własnego kształtu).

4) Objętość ciał stałych jest trudno zmienić ponieważ cząsteczki poruszają się jedynie ruchem drgającym i nie mogą się zamieniać miejscami a także dlatego że cząsteczki wzajemnie się przyciągają i odpychają, jak na zasadzie sprężyny: jeśli chcemy ją rozciągnąć to ona i tak się "skurczy" a jeśli chcemy ją ścisnąć to ona analogicznie się "rozkurczy".

Objętość cieczy tak jak i ciał stałych trudno jest zmienić z tą różnicą że cząsteczki cieczy mają silne oddziaływanie jeśli chodzi o odpychanie się od siebie a słabe jeśli chodzi i przyciąganie.
1 5 1